3. Sınıf Meslekler Konu Anlatımı

İlkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi okulumuzda hayat ünitesi meslekler ve özellikleri konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

MESLEKLER VE ÖZELLİKLERİ

BU KONUDA NELER ÖĞRENECEĞİZ?
→ Meslek nedir?
→ Hangi meslek daha önemlidir?
→ Mesleğimizi nasıl seçmeliyiz?

Tüm ihtiyaçlarımızı kendimiz sağlayamayız. Öyle olsaydı herkesin evinde bir öğretmen, bir terzi, bir aşçı, bir doktor, bir polis vb. olmalıydı.

İnsanların, geçimlerini sağlamak için sürekli yaptıkları işe meslek denir.

İnsanların ihtiyaçları meslekleri ortaya çıkarmıştır. Her mesleğin kendine ait özellikleri vardır. Bütün meslekler önemlidir. Çünkü hepsi farklı bir ihtiyacı karşılamaktadır.

Örneğin çiftçi olmazsa doktor ekmek bulamaz, doktor olmazsa çiftçiyi kimse iyileştiremezdi. Dolayısıyla bütün meslekler toplum yararına çalışır ve hepsi birbirine muhtaçtır.

Meslekler
Her meslek önemlidir.

İlgi duyduğumuz meslekler hakkında araştırma yaparak bize uygun mesleği seçebiliriz. İnsan yaşamında meslek seçimi çok önemlidir.

Meslekleri Tanıyalım

Her meslek için bazı özel beceriler gereklidir. Örneğin marangoz, terzi ve berberlerin el becerileri iyi olmalıdır. Yeteneklerimize göre sevdiğimiz bir mesleği seçersek daha mutlu ve başarılı oluruz.

Meslekler
Yeteneklerimize uygun meslek seçersek daha başarılı oluruz.

3. sınıf meslekler ve özellikleri konusunu pekiştirelim.

3. Sınıf Meslekler ve Özellikleri Kazanımları

HB.3.1.10. İlgi duyduğu meslekleri ve özelliklerini araştırır.
Toplumsal yaşamda her mesleğin gerekli ve saygın olduğu, çeşitli mesleklerin günlük yaşamdaki yeri ve toplumsal iş bölümü üzerinde durulur. Örneklenecek meslekler öğrencinin yakın çevresinden seçilir.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Okul Kaynaklarını Tasarruflu Kullanıyorum Bir Zamanlar Çocuktular

Yorum yapın