3. Sınıf Bir Zamanlar Çocuktular Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 2. Ünite Evimizde Hayat Büyüklerimin Zamanı ile Benim Zamanım / Bir Zamanlar Çocuktular konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

BÜYÜKLERİMİN ZAMANI İLE BENİM ZAMANIM

Dedemle sohbet etmeyi çok seviyorum. Onun, küçükken yaşadığı maceraları dinlemek heyecan verici. Tabii o zamanlar bilgisayar, internet, cep telefonu yokmuş. Hatta televizyonlar siyah beyazmış.

Dedem ve ninem köyde doğup büyümüşler. Kışın köyde elektrikler kesilip uzun süre gelmezmiş. Dedemler geceleri evlerini gaz lambasının ışığıyla aydınlatırlarmış. Evleri sobayla ısınıyormuş. Şimdiki gibi kaloriferli evler de yokmuş.

Hayat zor ama bir o kadar da güzelmiş.

Dedemin Çocukluğu
Büyüklerimin yaşadığı dönemlerde evlerde elektrik yokmuş.

Dedem çocukken bütün gününü dışarıda geçirirmiş. Çobanlık yaparak ailesine yardımcı oluyormuş. Kırlarda arkadaşlarıyla bol bol oyunlar oynarlarmış. Dedem en çok saklambaç, çelik çomak, yakalamaca, körebe gibi oyunları severmiş.

Eski Yeni Oyunlar
Eski Yeni Oyunlar

Ninem ise ev işlerine annesine yardımcı olurmuş. Ninemin en sevdiği oyun ise evcilikmiş. Ninem hiç okula gitmemiş.

Dedemin çocukluk zamanında şofben, kombi gibi su ısıtıcı aletler yokmuş. Dedemi annesi sobada su ısıtarak evin bir köşesinde banyo yaptırırmış.

Dedemin Çocukluğu
Eskiden insanlar bir leğenin içerisinde banyo yapıyorlarmış.

Bir Zamanlar Onlar Da Çocuktu

Dedem çocukken kiraz ağacından düşüp kolunu kırmış. Babası onu yakın köydeki kırık ve çıkıkları tedavi eden bir adama götürmüş. Adam dedemin kolunu sarmış.

Aile büyüklerimizin çocukluğu ile kendi çocukluğumuzu karşılaştırdığımızda bir çok farklılık görürüz. Yaşadığımız yerler, kullandığımız teknolojik ürünler, oyunlarımız, oyuncaklarımız, yapmaktan hoşlandığımız işler zaman içinde değişmiştir.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Meslekleri Araştırıyorum Komşuluk İlişkileri

Büyüklerimin Zamanı ile Benim Zamanım Konusunu Pekiştirelim

HB.3.2.1. Aile büyüklerinin çocukluk dönemlerinin özellikleri ile kendi çocukluk döneminin özelliklerini karşılaştırır.
Aile büyüklerinin doğdukları ve büyüdükleri yerler, yapmaktan hoşlandıkları işler, oynadıkları oyunlar ve dönemin teknolojik imkânları gibi konular ele alınır.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP