3. Sınıf Bir Zamanlar Çocuktular Konu Anlatımı

İlkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi evimizde hayat ünitesi aile büyüklerim de bir zamanlar çocuktular konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

BÜYÜKLERİMİN ZAMANI İLE BENİM ZAMANIM

BU KONUDA NELER ÖĞRENECEĞİZ?
→ Eskiden çocukların hayatı nasıldı?
→ Eskiden çocuklar hangi oyunları oynarlardı?
→ Eskiden hangi teknolojik araçlar vardı?

Dedemle sohbet etmeyi çok seviyorum. Onun, küçükken yaşadığı maceraları dinlemek heyecan verici. Tabii o zamanlar bilgisayar, internet, cep telefonu yokmuş. Hatta televizyonlar siyah beyazmış.

Dedem ve ninem köyde doğup büyümüşler. Kışın köyde elektrikler kesilip uzun süre gelmezmiş. Dedemler geceleri evlerini gaz lambasının ışığıyla aydınlatırlarmış. Evleri sobayla ısınıyormuş. Şimdiki gibi kaloriferli evler de yokmuş.

Hayat zor ama bir o kadar da güzelmiş.

Dedemin Çocukluğu
Büyüklerimin yaşadığı dönemlerde evlerde elektrik yokmuş.

Dedem çocukken bütün gününü dışarıda geçirirmiş. Çobanlık yaparak ailesine yardımcı oluyormuş. Kırlarda arkadaşlarıyla bol bol oyunlar oynarlarmış. Dedem en çok saklambaç, çelik çomak, yakalamaca, körebe gibi oyunları severmiş.

Çocukların oynadığı oyunlar zamanla değişebilir.

Ninem ise ev işlerinde annesine yardımcı olurmuş. Ninemin en sevdiği oyun ise evcilikmiş. Ninem hiç okula gitmemiş.

Dedemin çocukluk zamanında şofben, kombi gibi su ısıtıcı aletler yokmuş. Dedemi annesi sobada su ısıtarak evin bir köşesinde banyo yaptırırmış.

Dedemin Çocukluğu
Eskiden insanlar bir leğenin içerisinde banyo yapıyorlarmış.

Bir Zamanlar Onlar Da Çocuktu

Dedem çocukken kiraz ağacından düşüp kolunu kırmış. Babası onu yakın köydeki kırık ve çıkıkları tedavi eden bir adama götürmüş. Adam dedemin kolunu sarmış.

Eskiden insanlar, kıyafetlerini kendileri dikermiş veya terzilere diktirirmiş. Günümüzde ise kıyafetlerimizi hazır alıyoruz.

Aile büyüklerimizin çocukluğu ile kendi çocukluğumuzu karşılaştırdığımızda bir çok farklılık görürüz. Yaşadığımız yerler, kullandığımız teknolojik ürünler, oyunlarımız, oyuncaklarımız, yapmaktan hoşlandığımız işler zaman içinde değişmiştir.

3. sınıf büyüklerimin zamanı ile benim zamanım konusunu pekiştirelim.

3. Sınıf Büyüklerimin Zamanı ile Benim Zamanım Kazanımları

HB.3.2.1. Aile büyüklerinin çocukluk dönemlerinin özellikleri ile kendi çocukluk döneminin özelliklerini karşılaştırır.
Aile büyüklerinin doğdukları ve büyüdükleri yerler, yapmaktan hoşlandıkları işler, oynadıkları oyunlar ve dönemin teknolojik imkânları gibi konular ele alınır.

3. Sınıf Büyüklerimin Zamanı ile Benim Zamanım Etkinlikleri
Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Meslekleri Araştırıyorum Komşuluk İlişkileri

Yorum yapın