3. Sınıf Okul Kaynaklarını Tasarruflu Kullanıyorum Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 1. Ünite Okulumuzda Hayat Okul Kaynaklarını Tasarruflu Kullanıyorum / Özenle Kullanalım konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

OKUL KAYNAKLARINI TASARRUFLU KULLANIYORUM

Doğadaki kaynaklar sınırsız değildir. Bu kaynaklar sınırsız bir şekilde tüketildiğinde bitebilirler. Bu yüzden tüm hayatımızda olduğu gibi okulda da kaynakları bilinçli kullanmalıyız.

Okulda Kullanılan Kaynaklar Nelerdir?

Okulumuzda elektrik, su, sabun, tuvalet kağıdı, odun, kömür, doğal gaz, tebeşir, silgi gibi kaynakları kullanırız. Bütün bu kaynakları bilinçli tüketmeliyiz.

Ayrıca okulumuz tüm bu kaynakların kullanım miktarları kadar faturalar öder. Kaynaklar gereğinden fazla kullanılırsa para boşa harcanmış olur. Bu da ülkemizin ekonomisine zarar verir.

Okulda kullanılan kaynakların verimli kullanımı ile ilgili aklımıza gelen fikirleri dilek kutusuna atarak okul idaresi ile paylaşabiliriz.

Okul Kaynaklarını Bilinçli Kullanalım
Okul kaynaklarını tasarruflu kullanalım.

Okul Kaynaklarını Bilinçli Kullanmak İçin;

  • Gereksiz yere yanan lambaları kapatmalıyız.
  • Boşa akan muslukları kapatmalıyız. Bozularak su damlatan muslukları öğretmenimize veya bir okul çalışanına haber vermeliyiz.
  • Soğuk havalarda kapı ve pencereleri gereksiz yere açmamalıyız.
  • Okulumuzu temiz tutarak temizlik malzemelerinin fazla kullanılmasını önlemeliyiz.
Okul Kaynaklarını Bilinçli Kullanalım
Okul kaynaklarını boşa harcamayalım.

Bizler bu kuralları biliyoruz. Ancak bu kuralları davranış hâline getirmeliyiz. Kaynaklarımızın tükenebileceğini düşünmeliyiz. Bu yüzden kaynakları verimli ve bilinçli kullanmalıyız. Okuldaki kaynakların tasarruflu kullanımı konusunda panolara bilgilendirici yazılar ve afişler asabiliriz. Lavabo ve elektrik düğmelerinin üzerine, kaynakların tutumlu kullanılmasını sağlayacak dikkat çekici notlar yapıştırabiliriz.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Okulda İsteklerimi Söylerken Meslekleri Araştırıyorum

HB.3.1.9. Okul kaynaklarının etkili ve verimli kullanımına yönelik özgün önerilerde bulunur.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP