3. Sınıf Okulda İsteklerimi Söylerken Konu Anlatımı

İlkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi okulumuzda hayat ünitesi okulda istek ve ihtiyaçlarımızı söylerken konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

OKULDA İSTEKLERİMİZİ BELİRTİRKEN

BU KONUDA NELER ÖĞRENECEĞİZ?
→ Okuldaki isteklerimizi yetkililere nasıl söylemeliyiz?
→ Dilek kutusu nedir, ne işe yarar?
→ Okuldaki demokratik uygulama örnekleri nelerdir?

Demokratik toplumlarda insanlar eşit haklara sahiptir. Bireyler bu hakları başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanmalıdır.

Okul da demokratik ortamlara örnektir. Onun için okullarda da demokratik uygulamalar geçerlidir.

Okulda bir isteğimizi veya gördüğümüz bir sorunu nezaket kuralları çerçevesinde öğretmen ve idarecilerimizle paylaşabiliriz. Bu konuda bir dilekçeyle de okul idaresine başvurabiliriz. Dilekçe tek kişilik olduğu gibi toplu da olabilir.

Dilek Kutusu Nedir?

Dilek Kutusu

Okullarda ve çeşitli kurumlarda isteklerimizi, şikayet ve önerilerimizi yazıp atacağımız kutulara dilek kutuları denir. İsteklerimizi yazıp bu kutuya atıp yetkililere iletebiliriz. Okulumuzda böyle bir kutu yoksa idarecilerimizden isteyebiliriz.

Okullardaki dilek kutuları sayesinde fikirlerimizi rahatlıkla ifade edebilmemiz sağlanır. Düşüncelerimizi açıklama özgürlüğünü kullanma imkânı verilir.

Dilek kutusuna atılan istek ve dilekler, yetkililer tarafından incelenerek değerlendirilir. Uygun olan istek ve dilekler yerine getirilir.

Okulda Demokrasi Örnekleri

Sınıf başkanı seçimi, kulüp çalışmaları, öğrenci meclisi seçimi, öğretmenin derste her öğrenciye konuşma hakkı vermesi de birer demokratik uygulamadır. Biz de bu süreçlere katılıp kendimizi ifade etmeliyiz.

Okulda Demokrasi Örnekleri

Okulda ve sınıfta, düşüncelerimizi demokratik yollarla belirtmeliyiz. Sınıfta alınan kararlara katılmalıyız. Herkesin fikrine saygı duymalıyız.

3. Sınıf Okulda İsteklerimizi Söylerken Kazanımları

HB.3.1.8. Okula ilişkin istek ve ihtiyaçlarını okul ortamında demokratik yollarla ifade eder.
Nezaket kurallarına uyarak kendini ifade etme, sosyal süreçlere katılma, basit düzeyde dilekçe yazma ve dilek kutusu oluşturma gibi konular üzerinde durulur.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Sosyal Yardımlaşmalara Katılıyorum Okul Kaynaklarını Tasarruflu Kullanıyorum

Ayrıca sitemizde bulunan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın