3. Sınıf Okulda İsteklerimi Söylerken Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 1. Ünite Okulumuzda Hayat Okulda İsteklerimi Belirtiyorum / İstek ve İhtiyaçlarımızı Söylerken konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

OKULDA İSTEKLERİMİZİ BELİRTİRKEN

Demokratik toplumlarda insanlar eşit haklara sahiptir. Bireyler bu hakları başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanmalıdır.

Okul da demokratik ortamlara örnektir. Onun için okullarda da demokratik uygulamalar geçerlidir.

Okulda bir isteğimizi veya gördüğümüz bir sorunu nezaket kuralları çerçevesinde öğretmen ve idarecilerimizle paylaşabiliriz. Bu konuda bir dilekçeyle de okul idaresine başvurabiliriz. Dilekçe tek kişilik olduğu gibi toplu da olabilir.

Dilek Kutusu Nedir?

Dilek Kutusu

Okullarda ve çeşitli kurumlarda isteklerimizi, şikayet ve önerilerimizi yazıp atacağımız kutulara dilek kutuları denir. İsteklerimizi yazıp bu kutuya atıp yetkililere iletebiliriz. Okulumuzda böyle bir kutu yoksa idarecilerimizden isteyebiliriz.

Okulda Demokrasi Örnekleri

Sınıf başkanı seçimi, kulüp çalışmaları, öğrenci meclisi seçimi, öğretmenin derste her öğrenciye konuşma hakkı vermesi de birer demokratik uygulamadır. Biz de bu süreçlere katılıp kendimizi ifade etmeliyiz.

Okulda Demokrasi Örnekleri
Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Sosyal Yardımlaşmalara Katılıyorum Okul Kaynaklarını Tasarruflu Kullanıyorum

HB.3.1.8. Okula ilişkin istek ve ihtiyaçlarını okul ortamında demokratik yollarla ifade eder.
Nezaket kurallarına uyarak kendini ifade etme, sosyal süreçlere katılma, basit düzeyde dilekçe yazma ve dilek kutusu oluşturma gibi konular üzerinde durulur.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP