4. Sınıf Sütun Grafiği Etkinlikleri

İlkokul 4. sınıf Matematik dersi, yenilenen güncel müfredata uygun sütun grafiği ve verilerin farklı gösterimleri etkinlik ve alıştırmaları çalışma kağıdını bu sayfada bulabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

4. sınıf sütun grafiği etkinliklerini ister sınıfta etkinlik veya değerlendirme olarak kullanın, ister ödev olarak eve verin.

4. Sınıf Grafik Etkinlikleri

Sütun Grafiği Etkinlik Konuları:

  • Verileri kullanarak çetele ve sıklık tablosu ve sütun grafiği oluşturma,
  • Verilen şekil grafiğini kullanarak sıklık tablosu ve sütun grafiği oluşturma,
  • Verilen sütun grafiğini kullanarak soruları cevaplandırma,
  • Verilen verileri kullanarak ağaç şeması oluşturma.

Dosyayı İndirmek İçin Tıklayınız

Önceki EtkinliklerSonraki Etkinlikler
Zaman Ölçme Etkinlikleri Geometrik Şekiller Etkinlikleri

Sütun grafiği konusunu pekiştirelim.

4. Sınıf Sütun Grafiği Etkinlik Cevapları

A Bölümü

Çetele Tablosu: 4-A Sınıfı Başkanlık Seçimi Oy Dağılımı

4. Sınıf Çetele Tablosu Cevapları

Sıklık Tablosu: 4-A Sınıfı Başkanlık Seçimi Oy Dağılımı

Adaylar
Aldıkları Oy Sayıları
Ebru
8
Semih
12
Elif
4
Halit
8
Kemal
6

Sütun Grafiği: 4-A Sınıfı Başkanlık Seçimi Oy Dağılımı

4. Sınıf Sütun Grafiği Cevapları

B Bölümü

Sıklık Tablosu: Çiftlikteki Hayvan Sayıları

Hayvanlar
Hayvan Sayıları
Koyun
40
İnek
20
At
4
Tavuk
24
Keçi
32

Sütun Grafiği: Çiftlikteki Hayvan Sayıları

4. Sınıf Çiftlikteki Hayvan Sayıları Sütun Grafiği

C Bölümü

1. Otelde bir ayda en fazla konaklayan kişi sayısı 1400‘dür. 2. Otelde bir ayda en az konaklayan kişi sayısı 600‘dür. 3. Otelde 5 ay boyunca konaklayan kişi sayısı 5000‘dir. 4. Ağustos ayında konaklayan kişi sayısı, mayıs ayında konaklayan kişi sayısından 800 fazladır. 5. Birbirini takip eden iki ay arasında konaklayan kişi sayısı en fazla 600 değişmiştir. 6. Sonbahar mevsiminde konaklayan kişi sayısı, yaz mevsiminde konaklayan kişi sayısından 2800 azdır. 7. Otelde en fazla konaklanılan ay, en az konaklanılan aydan 800 kişi fazladır.

D Bölümü

Ağaç Şeması: Mevsimler

4. Sınıf Ağaç Şeması Cevapları

4. Sınıf Sütun Grafiği Kazanımları

M.4.4. VERİ İŞLEME

M.4.4.1. Veri Toplama ve Değerlendirme

Terimler veya kavramlar: sütun grafiği M.4.4.1.1. Sütun grafiğini inceler, grafik üzerinde yorum ve tahminler yapar. M.4.4.1.2. Sütun grafiğini oluşturur. Sütun grafiği oluşturulmadan önce veriler nesne veya şekil grafiği yardımıyla düzenlenir. Çetele ve sıklık tabloları da kullanılabilir. İlk yapılan çalışmalarda kareli kâğıt ve renkli birimkareler kullanılabilir. M.4.4.1.3. Elde ettiği veriyi sunmak amacıyla farklı gösterimler kullanır. a) Yatay veya dikey sütun grafiği, şekil grafiği, nesne grafiği, tablo, ağaç şeması gibi farklı gösterimler kullandırılır. b) Veri toplama sırasında düzeye uygun çalışmalar yapılmasına dikkat edilir. c) Veri toplama sürecinde seçilen konu ya da sorunun veri toplamaya uygun olup olmadığı üzerinde konuşulur. ç) Öğrencilerin bu aşamaya kadar öğrendiği tablo ve grafik gösterimlerine uygun sorular kullanılır. d) Verilere uygun grafik başlıkları ve birimler kullandırılır. e) Sınıflanabilir (cinsiyet, göz rengi gibi) ve sıralanabilir (boy sırası, yarışma sonuçları gibi) veriye uygun farklı grafik gösterimlerinin kullanılması ve uygun gösterimin belirlenmesi sağlanır. f) İki veya daha fazla özellik kullanılır. g) Bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanır. h) Verilerin farklı gösterimlerinden yararlanılarak tasarruf bilinci ile finansal okuryazarlık arasında ilişki kurulur. M.4.4.1.4. Sütun grafiği, tablo ve diğer grafiklerle gösterilen bilgileri kullanarak günlük hayatla ilgili problemler çözer. Problem kurmaya yönelik çalışmalara da yer verilir.

4. Sınıf Sütun Grafiği Konu Anlatımı
4. Sınıf Sütun Grafiği Problemleri
Ayrıca 4. Sınıf Matematik Etkinlikleri sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın