4. Sınıf Herkesin Bir Kimliği Var Konu Anlatımı

İlkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi Birey ve Toplum Ünitesi Herkesin Bir Kimliği Var konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

HERKESİN BİR KİMLİĞİ VAR

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 15. maddesinde herkesin vatandaşlık hakkına sahip olduğu belirtilmiştir. Buna göre her insana vatandaşı olduğu devlet tarafından doğumla birlikte bir kimlik belgesi verilir.

Resmî kimlik kartımız bizim kim olduğumuzu gösterir. Okula kayıt olurken, hastaneden sağlık hizmeti alırken, iş başvurusu yaparken; kısacası tüm resmî işlerimizde kendimizi bu kimlik kartı ile kanıtlarız.

Ülkemizde kimlik kartı ilçelerde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından verilmektedir. 18 yaşından küçük olanların kimlik kartlarını anne veya babası alabilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfus Cüzdanları

Eskiden kimlik kartları cüzdan şeklinde küçük bir kitapçık gibiydi. Onun için kimlik kartı, nüfus cüzdanı olarak isimlendirilmekteydi.

Önceki uygulamada ülkemizde erkeklere mavi, kadınlara pembe renkli nüfus cüzdanı veriliyordu.

02 Ocak 2017 yılı itibariyle ülkemizde nüfus cüzdanına göre daha güvenli ve taklit edilemeyecek olan yeni kimlik kartı kullanılmaya başlandı. Bu tarihten itibaren doğum, değiştirme, kayıp gibi nedenlerle kimlik belgesi çıkarmak isteyen vatandaşlara yeni kimlik kartı verilmektedir.

Resmi kimlik kartının ön ve arka yüzünü incelediğimizde her bölümün Türkçe ve İngilizce olarak uluslararası standartlara uygun şekilde düzenlendiği görünür. Bu sayede kimlik kartımızı yurt dışında da rahatça kullanabiliriz.

Kimlik Kartı Bilgileri

Kimlik Kartı Ön Yüz Bilgileri

Kimlik Kartı Ön Yüz Bilgileri

Kimlik kartın ön yüzünün sol üst bölgesinde 11 haneli T.C. kimlik numarası, onun altında (15 yaşından küçükler için velisinin isteğine bağlı, 15 yaşından büyükler için zorunlu olan) fotoğraf, fotoğrafın sağ tarafında adı, soyadı ve doğum tarihi, onların altında kimlik belgesinin sıra numarası ve kartın son geçerlilik tarihi, sağ tarafta ise cinsiyet, uyruk, kimlik belgesinin seri numarası ve eski nüfus cüzdanlarında olmayan imza bölümleri bulunmaktadır.

Kimlik Kartı Arka Yüz Bilgileri

Kimlik Kartı Arka Yüz Bilgileri

Kimlik kartının arka yüzünde sadece anne ve baba adları bölümü yer alır. Yeni kimlik kartlarına akıllı kart özelliği kazandıran elektronik çip (yonga) de bu yüzde bulunur. Bu çipe kartın sahibine ait fotoğraf ve parmak izi bilgileri kaydedilir. Ayrıca eski nüfus cüzdanlarında ayrıntılı olarak yer verilen nüfus kayıt bilgileri de bu bölüme depolanır.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Geri Dönüşümün Katkıları Herkesin Bir Öyküsü Var

Herkesin Bir Kimliği Var Konusunu Pekiştirelim

4. Sınıf Herkesin Bir Kimliği Kazanımları


SB.4.1.1. Resmî kimlik belgesini inceleyerek kişisel kimliğine ilişkin çıkarımlarda bulunur.
Resmî kimlik belgesini inceleyerek bu belgenin içerdiği bilgiler açıklanır.


4. Sınıf Herkesin Bir Kimliği Var Etkinlikleri

Yorum yapın