3. Sınıf Geri Dönüşüm Konu Anlatımı

Bu sayfamızda ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 6. Ünite Doğada Hayat Geri Dönüşüm Yapalım / Dönüşüyorum konu özetini bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN KATKILARI

Geri Dönüşüm Nedir?

Kullanılmış kâğıt, plastik, cam, metal gibi maddelerin tekrar işlenip, tüketicilerin kullanımına sunulmasına geri dönüşüm denir.

Bu maddeler geri dönüşüm fabrikalarına getirilerek ham maddelerine kadar ayrıştırılır. Ardından ham madde haline gelen bu materyaller ile yeni bir ürün meydana getirilir. İşte, bu sürecin tamamına Geri Dönüşüm Süreci adı verilmektedir.

Geri Dönüşüm

Hangi Ürünlerin Geri Dönüşümü Yapılabilir?

Kâğıt atıkları; plastik su şişeleri, eskimiş mutfak aletleri, saksılar ve deterjan kapları; kırılmış cam bardaklar, tabaklar, süt şişeleri ve kavanozlar; yağ tenekeleri, içecek kutuları, konserve kutuları, kullanılmayacak hâle gelmiş tencere, kaşık ve çatal gibi metal atıkları geri dönüştürülebilen ürünlerdir.

Geri Dönüştürülebilen Atıklar
Geri Dönüştürülebilen Ürünler

Kullanılmış pet şişeler, kola kutuları, kavanozlar gibi atıklar doğada uzun süre yok olmazlar ve çevreyi kirletirler. Bunun yerine geri dönüşüm kutularına atılan bu maddelerden yeni ürünler üretilebilir.

Geri Dönüştürülebilen Atıklar

Geri Dönüşümün Çevreye ve Ekonomiye Katkısı Nedir?

Geri dönüşüm sayesinde doğaya bırakılan atık madde miktarı büyük oranda azalır. Evimizde, okulumuzda geri dönüştürülebilen atıkları biriktirmeliyiz. Bu atıkları geri dönüşüm kutularına atarak hem çevremizi korumuş oluruz hem de ülkemize ekonomik fayda sağlamış oluruz.

Geri dönüştürülen 1 ton kağıt ile 17 ağacın hayatı kurtarılmaktadır.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Doğayı ve Çevreyi Koruyorum Herkesin Bir Kimliği Var

Geri Dönüşümün Katkıları Konusunu Pekiştirelim

HB.3.6.6. Geri dönüşümün kendisine ve yaşadığı çevreye olan katkısına örnekler verir.
Plastik, kâğıt, pil ve cam gibi maddelerin toplanma şekilleri ve tekrar kullanıma sunulma alanları örneklenir. Bu sürecin çevreye olan katkıları vurgulanır. Sayılan maddelerden birini kullanmak ve farklı işlev kazandırmak suretiyle sürdürülebilirlikte rol alabilecekleri fark ettirilir.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP