3. Sınıf Yeni Ülke Yeni Arkadaş Konu Anlatımı

İlkokul 3. sınıf, Hayat Bilgisi dersi, 5. Ünite Ülkemizde Hayat Ünitesi, Millî Birlik ve Beraberlik, Ülkemizdeki Farklı Kültürler konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ

BU KONUDA NELER ÖĞRENECEĞİZ?
→ Millî birlik ve beraberlik nasıl sağlanır?
→ Ülkemize göç etmiş insanlara karşı nasıl davranmalıyız?

Millî birlik ve beraberlik milletçe birliği, bir arada yaşamayı ve bütünlüğü belirtir. Devlet, gücünü millî birlik ve beraberlikle sağlar. Bu sayede, ülkeyi bölmek ve yıkmak isteyenlerle mücadele gücü oluşur.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü

Tarihte yaşanan bazı olaylar çeşitli etkinliklerle hatırlanılır. İşte bu olaylardan biri de 15 Temmuz 2016(iki bin on altı) yılında gerçekleşmiştir. Halkımızın desteğiyle ülkemize yapılan darbe girişimi engellenmiştir. Bu direniş nedeniyle 15 Temmuz günü Demokrasi ve Millî Birlik Günü olarak kutlanmaktadır.

15 Temmuz günü Demokrasi ve Millî Birlik Günü

ÜLKEMİZDEKİ FARKLI KÜLTÜRLER

İnsanlar savaş, terör, işsizlik, sağlık, doğal afetler gibi bazı zorunlu veya isteğe bağlı durumlarda ülkelerinden göç edebilirler. Bu insanlar, kültür farklılığı nedeniyle çeşitli zorluklar ile karşılaşabilirler. Yaşadıkları yere uyum sağlamaları için onlara yardım etmeliyiz. Ülkemize sığınan insanlara karşı her zaman anlayışlı davranmalıyız. Bu insanların sorunlarına karşı duyarlı olmalıyız.

Ülkelerinden göç etmiş, zor durumda olan insanlara yönelik başlatılan yardım kampanyalarına biz de katılmalıyız. Evimize gelen misafirlere ikramda bulunduğumuz gibi onlara karşı da paylaşımcı olmalıyız.

3. sınıf Ülkemizdeki Farklı Kültürler konusunu pekiştirelim.

3. Sınıf Ülkemizdeki Farklı Kültürler Kazanımları

HB.3.5.6. Millî birlik ve beraberliğin toplum hayatına katkılarını araştırır.
15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün bireysel özgürlüğü ve ülkesinin bağımsızlığına katkısı ile millî birlik ve beraberliğin toplumumuza katkıları üzerinde durulur.
HB.3.5.7. Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki insanların sorunlarına yönelik sosyal sorumluluk projelerine katılır.
Ülkelerinden zorunlu veya isteğe bağlı göç etmiş kişilerden hareketle konu açıklanır.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Ortak Kullanım Alanları Atatürk’ün Kişisel Özellikleri

Yorum yapın