3. Sınıf Yeni Ülke Yeni Arkadaş Konu Anlatımı

Bu sayfamızda ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 5. Ünite Ülkemizde Hayat Milli Birlik ve Beraberlik / Birlikte Güçlüyüz / Sorumluluk Projeleri / Yeni Ülke Yeni Arkadaş konu özetini bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ

Millî birlik ve beraberlik milletçe birliği, bir arada yaşamayı ve bütünlüğü belirtir. Devlet, gücünü millî birlik ve beraberlikle sağlar. Bu sayede, ülkeyi bölmek ve yıkmak isteyenlerle mücadele gücü oluşur.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü

Tarihte yaşanan bazı olaylar çeşitli etkinliklerle hatırlanılır. İşte bu olaylardan biri de 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleşmiştir. Halkımızın desteğiyle ülkemize yapılan darbe girişimi engellenmiştir. Bu direniş nedeniyle 15 Temmuz günü Demokrasi ve Millî Birlik Günü olarak kutlanmaktadır.

15 Temmuz günü Demokrasi ve Millî Birlik Günü

ÜLKEMİZDEKİ FARKLI KÜLTÜRLER

İnsanlar savaş, terör, işsizlik, sağlık, doğal afetler gibi bazı zorunlu veya isteğe bağlı durumlarda ülkelerinden göç edebilirler. Bu insanlar, kültür farklılığı nedeniyle çeşitli zorluklar ile karşılaşabilirler. Yaşadıkları yere uyum sağlamaları için onlara yardım etmeliyiz. Ülkemize sığınan insanlara karşı her zaman anlayışlı davranmalıyız. Bu insanların sorunlarına karşı duyarlı olmalıyız.

Ülkelerinden göç etmiş, zor durumda olan insanlara yönelik başlatılan  yardım kampanyalarına biz de katılmalıyız. Evimize gelen misafirlere ikramda bulunduğumuz gibi onlara karşı da paylaşımcı olmalıyız.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Ortak Kullanım Alanları Atatürk’ün Kişisel Özellikleri

Ülkemizdeki Farklı Kültürler Konusunu Pekiştirelim

HB.3.5.6. Millî birlik ve beraberliğin toplum hayatına katkılarını araştırır.
15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün bireysel özgürlüğü ve ülkesinin bağımsızlığına katkısı ile millî birlik ve beraberliğin toplumumuza katkıları üzerinde durulur.
HB.3.5.7. Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki insanların sorunlarına yönelik sosyal sorumluluk projelerine katılır.
Ülkelerinden zorunlu veya isteğe bağlı göç etmiş kişilerden hareketle konu açıklanır.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP