3. Sınıf Güvenliğimi Tehdit Eden Durumlar Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 4. Ünite Güvenli Hayat Güvenliğim Tehlikede mi? / Güvende Olmak İstiyorum konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN DURUMLAR

Günlük yaşamımızda güvenliğimizi tehdit edebilecek terör, hırsızlık, savaş, deprem, sel gibi olaylarda yapmamız gereken en önemli şey panik yapmadan güvenli bir bölgeye sığınarak ailemize veya yakınlarımıza haber vermek olmalıdır.

Güvenliğimi Tehdit Eden Durumlar
Güvenliğimizi tehdit eden durumlarda güvenli bir bölgeye sığınmalıyız.

Terör saldırıları ve savaş da güvenliğimizi tehdit eden olağanüstü durumlardandır. Bu tür durumlarda büyüklerimizle birlikte güvenli olan sığınak gibi yerlere giderek büyüklerimizin yanında tehlikenin geçmesini beklemeliyiz. Bunlarla ilgili ikaz ve alarm işaretlerini bilmeli ve onlara uymalıyız.

Depreme Karşı Tedbirli Olmalıyız

Ülkemizde görülen afetlerden biri de depremdir. Ev ve okulumuzdaki eşyaları her an deprem olacakmış gibi düzenlemeliyiz.

Deprem Anında Ne Yapmalıyız?
Deprem anında paniğe kapılmamalıyız.

Ailemiz ile bir deprem planı yapmalı ve deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem anında telaşlanmadan ilk fırsatta güvenli bir yer bularak “hayat üçgeni” (sağlam bir eşyanın yanına diz çökerek ellerin başın üzerine koyulması) yapmalıyız. Sarsıntı sırasında pencereden, merdivenden, asansörden ve yıkılabilecek eşyalardan uzak durmalıyız. Deprem sona erdiğinde hızlıca binayı terk etmeli, ailemiz ile belirlediğimiz yere giderek beklemeliyiz. Sel ve su baskınları esnasında ise bulunduğumuz binanın üst katına çıkarak yardım istemeliyiz.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Güvenliğimi Tehdit Eden Kişiler Oyun Araçlarının Güvenli Kullanımı

Güvenliğimizi Tehdit Eden Durumlar Konusunu Pekiştirelim

HB.3.4.6. Günlük yaşamında güvenliğini tehdit edecek bir durumla karşılaştığında neler yapabileceğine örnekler verir.
Olağanüstü durumlardan; akran baskısı, suç kaynağı kişi ve gruplar, terör, savaş, deprem ve sel sırasında yapılması gerekenler üzerinde durulur.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP