3. Sınıf Güvenli Oyun Konu Anlatımı

Bu sayfamızda ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 4. Ünite Güvenli Hayat Oyun Araçlarını Güvenli Kullanırım / Güvenli Oyun konu özetini bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

GÜVENLİ OYUN ALANLARI

Oyun oynamak büyün çocukların en doğal hakkıdır. Yalnız oyun oynarken güvenlik kuralları unutulmamalıdır. Park, okul bahçesi gibi çevremizdeki oyun alanlarında oyun oynarken dikkatli olmalıyız ve kurallara uymalıyız.

Oyun alanlarındaki oyuncaklara sıra ile binmeliyiz. Örneğin salıncakları kullanırken arkadaşlarımızın da haklarına saygı göstermeliyiz. Salıncak sırası bekleyen arkadaşlarımız varsa onları uzun süre bekletmemeliyiz.

Oyun alanlarındaki oyuncaklara sıra ile binmeliyiz.

Bisiklet binerken veya paten sürerken kask, dizlik takmak; uygun kıyafetler giymek olası kazalarda bizi yaralanmalara karşı korur. Ayrıca bu araçlarla aşırı hız yapmak kazalara davetiye çıkarır.

Güvenli oyun alanları dışına kaçan oyun araçlarının peşinden koşmak çok tehlikeli sonuçlar doğurur. Örneğin kaçan topun peşinden yola fırlamak kazalara sebep olmaktadır.

Kaçan topun peşinden yola koşmamalıyız.

Bisiklet, paten, kaykay gibi araçların sürüşünü öğrenirken kalabalık olmayan, trafiğe kapalı geniş alanları tercih etmeliyiz. Aile büyüklerimizden yardım almalıyız.

Bisiklet sürmeyi öğrenmek
Bisiklet süreyi öğrenirken aile büyüklerimizden yardım almalıyız.

Oyun Oynarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Araç trafiğine kapalı park, okul bahçesi gibi yerleri tercih etmeliyiz.
  • Dikkatsiz hareketlerden uzak durmalıyız, kurallara uymalıyız.
  • Kaçan topun peşinden yola koşmamalıyız.
  • Bisiklet, paten, kaykay gibi araçları kullanırken kask, dizlik vs. takmalıyız.
Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Güvenliğimi Tehdit Eden Durumlar Yerel Yönetim Birimleri

Güvenli Oyun Alanları Konusunu Pekiştirelim

HB.3.4.7. Oyun alanlarındaki araçları güvenli bir şekilde kullanır.
Yakın çevresindeki oyun alanlarında bulunan oyun araçlarının güvenli kullanımının yanı sıra bisiklet, kaykay, paten, kızak vb. araçları kullanırken kask takma, uygun kıyafetler giyme ve hız yapmama gibi konular ele alınır. Ayrıca güvenli oyun alanı dışına kaçan oyun araçlarının peşinden koşulmaması gerektiği üzerinde durulur.

Ayrıca sitemizde bulunan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP