3. Sınıf Elektrikli Araç Gereçler Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Fen Bilimleri dersi 7. Ünite Elektrikli Araçlar Elektrikli Araç Gereçler konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

ELEKTRİKLİ ARAÇ GEREÇLER

Bakım çalışması nedeniyle gün boyunca elektriklerin kesileceğini düşünelim. Hava kararınca elektrik olmadan lambalar yanmaz karanlıkta kalırız. Evimiz kalorifer veya kombi ile ısınıyorsa onlar da çalışmaz. Dahası buzdolabı, fırın, televizyon, klima ve daha birçok alet elektrik olmadan çalışmaz. Telefonların şarjı bitince uzaktaki kişiler ile iletişim de kuramayız.

Katlara çıkmamızı kolaylaştıran yürüyen merdivenler ve asansörler elektrikle çalışmaktadır.

Elektrikli araç-gereçler, işlerimizi kolaylaştırdığı gibi daha kısa sürede yapmamızı sağlar. Elbiselerimizin kırışıklıklarını açmak için kullandığımız ütü, saçlarımızı kurutmak için kullandığımız saç kurutma makinesi, yazın sıcak günlerde bizleri serinleten vantilatör veya klima elektrikli araçlardandır.

Elektrik ile çalışan araçlar kullanım araçlarına göre gruplandırılabilir. Örneğin aydınlatma, ısınma, soğutma, haberleşme, ulaşım vb.

Aydınlatma

Aydınlatma için kullanılan elektrikli araçlar

Thomas Edison‘un ampulü icat etmesiyle birlikte elektrik aydınlatma amacıyla kullanılmaya başlandı. Evlerimizin, iş yerlerimizin, cadde ve sokakların aydınlatılmasında kullanılan ampul, floresan ve sokak lambalarının çalışmasında elektrik kullanılır.

Temizlik

Temizlik içi kullanılan elektrikli araçlar

Kıyafetlerimizi, bulaşıkları ve etraftaki tozları temizlerken kullanılan halı yıkama makinesi, elektrikli süpürge, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi, elektrikle çalışır.

Isıtma

Isıtma içi kullanılan elektrikli araçlar

Su ve yiyeceklerimizi ısıtmak amacıyla kullandığımız su ısıtıcısı, şofben, tost makinesi ve ekmek kızartma makinesi de elektrikle çalışan ev aletlerindendir.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Ben ve Çevrem Elektrik Kaynakları

Elektrikli Araçlar Konusunu Pekiştirelim

3. Sınıf Elektrikli Araçlar Kazanımları

F.3.7.1. Elektrikli Araç-Gereçler Önerilen Süre: 6 ders saati Konu / Kavramlar: Isınma amaçlı araç-gereçler, aydınlatma amaçlı araç-gereçler, ev araç-gereçleri F.3.7.1.1. Elektrikli araç-gereçlere yakın çevresinden örnekler vererek elektriğin günlük yaşamdaki önemini açıklar.

3. Sınıf Elektrikli Araçlar Etkinlikleri
Ayrıca 3. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın