3. Sınıf Elektrik Kaynakları Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Fen Bilimleri dersi 7. Ünite Elektrikli Araçlar Elektrik Kaynakları konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

ELEKTRİK KAYNAKLARI

Elektrikle çalışan aletlerin kaynakları farklıdır. Bu farklılık harcadığı enerji miktarına, çalışma süresine göre değişiklik gösterir.

Elektrik kaynakları nelerdir?

Elektrik kaynaklarını şehir elektriği, pil, batarya ve akü olarak sayabiliriz. Şimdi bu kaynakları inceleyelim.

1. Şehir Elektriği

Elektrikli süpürge, televizyon, bulaşık makinesi, buzdolabı, ütü gibi aletler şehir elektriği ile çalışır. Su, kömür, petrol, doğal gaz, rüzgâr ve Güneş gibi kaynaklardan faydalanılarak santrallerde üretilir. Kablolarla ev ve iş yerlerine ulaştırılır.

Elektrik Üretim Santralleri

2. Pil

Saat, kumanda, oyuncak araba gibi kolay taşınabilir ve az enerji harcayan aletlerde kullanılır. Elektrikli araçlarda kullanılacak piller aracın gücüne uygun tercih edilmelidir. Tek kullanımlık yerine şarj edilebilir piller kullanılmalıdır.

Pil Çeşitleri
Çeşitli Büyüklükteki Piller

3. Batarya

Birden fazla pil kullanılarak yapılan elektrik kaynağıdır. Tekrar şarj edilebilme özellikleri vardır. Dizüstü bilgisayar, cep telefonu, dijital kamera gibi araçlarda kullanılır.

Batarya Çeşitleri
Batarya Çeşitleri

4. Akü

Otomobil, uçak, gemi araçların motorunu çalıştırmak için kullanılır. Pillere göre daha yüksek enerji sağlar ve daha dayanıklıdır.

Akümülatör

Elektrik Kaynaklarının Bilinçli Kullanılması

Üretilmesi maliyetli ve zor bir kaynak olan elektrik sınırsız değildir. Kullanılan elektriğin maliyeti kullanıcıya elektrik faturası ile bildirilir. Evlerinizde şehir elektriğini ne kadar çok kullanırsanız elektriğe ödeyeceğiniz para da o kadar artar. Bu nedenle elektriği kullanırken tutumlu olmak gerekir.

Pil Atıklarının Çevreye Verdiği Zararlar

Atık piller çöp değildir. Çöpe ya da doğaya atılmamalıdır. Çünkü pilin yapısında zararlı maddeler vardır. Doğaya atıldığında bu zararlı maddeler toprağa ve suya karışır. Topraktan da çevreye yayılır. Çevremizdeki bitkilere ve o bitkilerle beslenen canlılara zarar verir.

Atık pillerin doğaya verdiği zararı azaltmak için şarj edilebilen piller kullanılmalıdır. Şarj edilebilen pillerin geri dönüşümü yapılabilmektedir.

Atık pilleri, geri dönüştürmek veya zararsız hale getirmek için pillerimizi atık pil toplama kutularında biriktirmeliyiz.

Atık Pil Toplama Kutusu
Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Elektrikli Araç Gereçler Elektriğin Güvenli Kullanımı

Elektrikli Kaynakları Konusunu Pekiştirelim

3. Sınıf Elektrik Kaynakları Kazanımları

F.3.7.2. Elektrik Kaynakları Önerilen Süre: 8 ders saati Konu / Kavramlar: Şehir elektriği, akü, pil, batarya F.3.7.2.1. Elektrikli araç-gereçleri, kullandığı elektrik kaynaklarına göre sınıflandırır. a. Elektrik kaynakları olarak şehir elektriği, akü, pil, batarya vb. üzerinde durulur. b. Pillerde kutup kavramına girilmez. F.3.7.2.2. Pil atıklarının çevreye vereceği zararları ve bu konuda yapılması gerekenleri tartışır. Pilin kimyasal yapısına ve sebep olacağı kimyasal kirliliğe değinilmez.

3. Sınıf Elektrik Kaynakları Etkinlikleri
Ayrıca 3. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın