Sınıf Başkan Adayı Konuşma Metni

Sınıf başkanlık seçimi okuldaki demokratik uygulamalara en güzel örnektir. Öğrenciler sınıf başkanlık seçimi ile demokrasi kültürü ile tanışırlar. Sınıf başkan adayları seçim öncesi konuşma yaparlar. Biz de size bir adaylık konuşması örneği hazırladık. Bu konuşma metninden faydalanarak siz de kendi adaylık konuşmanızı hazırlayabilirsiniz.

Sınıf Başkanlık Seçimi Oy Pusulası

SINIF BAŞKAN ADAYI KONUŞMASI

Değerli Öğretmenim, Sevgili Arkadaşlarım,
Ben ……….. ………..’ım. Bugün yapılacak sınıf başkanlık seçim için adayım.
Sizlere boş vaatlerde bulunmayacağım. Görevimi adaletli bir şekilde yerine getirmeye çalışacağım.
Sınıf içerisinde veya okul bahçesinde bir ihtiyacı olan tüm arkadaşlarımın yardımına koşacağım. Elimden geldiği kadar herkesin sorunlarıyla ilgileneceğim.
Aramızda yaşanan anlaşmazlıklar için ara bulucu olacağım. Şiddetin her türlüsünden kendimi ve sizleri uzak tutmaya çalışacağım.
Sınıfımızın temiz ve düzenli olması için gayret göstereceğim. Davranışlarımla sizlere örnek olmaya çalışacağım.
İsteklerinizi öğretmenimize veya okul idaresine ileterek gerçekleştireceğim. Verilen sözlerin takipçisi olacağım.
Okul içerisinde veya okul bahçesinde eğlenceli oyunlar kurup sizlere güzel vakit geçirme imkanı sunacağım. Oyunlarımızda kimseyi dışarıda bırakmayacağım. Birlik ve beraberliğe önem vereceğim.
Bütün bu söylediklerimi ve daha fazlasını yapabilmem için sınıf başkanı olmak istiyorum. Bu sebeple bana oy vermenizi istiyorum.
Başkan seçilirsem ve yanlış kararlar verirsem, lütfen beni uyarın! Şimdiden bana oy verecek ve vermeyecek herkese teşekkür ediyorum. Başkan adayı arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Umarım, centilmence bir yarış olur. Yaşasın demokrasi!

Sınıf başkanlığı adaylık konuşmasını yaparken; sınıftaki öğrencilerle göz teması kurmaya çalışın, ses tonunuzu iyi ayarlayın. Konuşmanızı cümlelerdeki duraklamalara ve vurgulara dikkat ederek yapın.