İstanbul’da Okul Gezisi Yapılabilecek Yerler

Bu yazımızda anaokulu, ilkokul, ortaokul hatta lise öğrencileriyle İstanbul’da okul gezisi yapılabilecek yerleri sizin için derledik.

Sayfaları sağa kaydırarak gezilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul’un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir.

1994 yılında iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmış müze, Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Müzede otomobil, tren, motor, uçak, ev makineleri gibi daha bir çok ürünün örneklerine rastlamak mümkün. Müzenin bahçesinde bulunan Douglas DC-3 Uçak ile  TCG Uluçalireis’ Denizaltı da ziyaret edilebilmektedir. Her öğrencinin mutlaka görmesi gereken bu müzeyi pazartesi günü hariç her gün ziyaret edebilirsiniz. Müzenin dördüncü ve üzeri sınıflarca gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 – İstanbul Telefon: (0)212 369 66 00 pbx Web: www.rmk-museum.org.tr

Miniatürk Parkı

Miniatürk Parkı

Türkiye’deki çeşitli yapıtların maketlerinin sergilendiği 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk’te, 59 eser İstanbul’dan, 57 eser Anadolu’dan 12 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere 128 maket eser sergilenmektedir.

Selimiye Cami, Anıtkabir, Augustus Tapınağı, Çanakkale Şehitleri Anıtı, Ayasofya, Sultan Ahmet Cami, Kız Kulesi, Bursa Ulu Cami, Erzurum Çifte Minareli Medrese… sergilenen eserlerden sadece bir kaçı.

Tüm öğrencilerin mutlaka görmesi gereken park her gün ziyaret edilebilir. Parkın dördüncü ve üzeri sınıflarca gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi 34445 Sütlüce – Beyoğlu / İstanbul Telefon: 0 212 222 28 82 Web: www.miniaturk.com.tr

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze tarihi bir köşkte konumlanmıştır.

Müze pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir. Müzenin birinci ve ikinci sınıf öğrencilerince ziyaret edilmesinin daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Adres: Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17 Göztepe / İstanbul Telefon: 0216 359 45 50 – 51 Web: www.istanbuloyuncakmuzesi.com

Jurassic Land / Dinozor Müzesi

Dinozor Müzesi

İstanbul Bayrampaşa’da Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezinin bağımsız bir kanadında toplam on bin metrekareye kurulu Jurassic Land, 2011 yılı Eylül ayından itibaren hizmet vermektedir.

Rehber eşliğinde eğitim ve eğlenceyi birleştiren park, haftanın yedi günü hizmet vermektedir.

Tematik bir giriş mağarası, ana müze bölümü ve iç mağaradan oluşan ve farklı dönemlere ait dinozor iskeletlerinin ve yumurtalarının sergilendiği müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiş özel yapım yolculuğu simüle eden Türkiye’nin en büyük 4 boyutlu 6 efektli sineması Juracopter ve yüksek teknolojik donanımlı, toplam beş ünite ve iki kattan oluşan Bilim Merkezi ile dev animatronik dinozorların yer aldığı garden, parkın ana bölümlerini oluşturmaktadır.

Müzenin üçüncü sınıf öğrencilerince gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Kocatepe Mahallesi Paşa Caddesi Forum İstanbul AVM SF Blok No:17-02.120 – Bayrampaşa 34045 İstanbul Telefon: 0 212 640 8088 Web: www.jurassicland.com.tr

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Dünya denizlerinde yaşayan balık türlerinin içinde bulunduğu, kendi türündeki akvaryumlarla kıyaslandığında; gezi güzergahı, temalandırma, interaktiflik, yağmur ormanı ve yeni nesil teknolojisiyle dünyanın en yenisi… İstanbul Akvaryum; hacmiyle, içerisinde barındırdığı canlı çeşidiyle, gezi güzergahlarındaki aktiviteleriyle dünya çapındaki tüm akvaryumlar içerisinde önemli bir konuma sahiptir.

Ziyaretçiler, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan güzergahta yolculuk yapmaktadırlar.

Akvaryumun tüm sınıflarca gezilebileceğini düşünüyoruz.

Adres: Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul Telefon: 444 9 744 Web: www.istanbulakvaryum.com

İstanbul Life Akvaryum

İstanbul Sea Life Akvaryum

İstanbul Bayrampaşa’da Forum İstanbul adlı alışveriş merkezi bünyesinde yer alan İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük akvaryumudur. 8 bin metrekarelik alanda, 80 metrelik cam sualtı gözlem tüneliyle dünyanın en büyük akvaryumları arasına girmiştir. 2009’un Ekim ayında hizmete giren Turkuazoo İstanbul Akvaryum Sualtı Dünyası, 270 derecelik bir açıyla ziyaretçilerine aralarında köpekbalıklarının, vatozların, ahtapotların ve deniz kaplumbağalarının ender türlerinin bulunduğu 10 bini aşkın deniz canlısını inceleme imkânı sunar.

Adres: Forum İstanbul Bayrampaşa / İstanbul Telefon: 0 (212) 640 20 15 Web: www.visitsealife.com

Viasea Tema Park & Akvaryum

Viasea Akvaryum

Dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olan ViaSea Akvaryum’da farklı iklim kuşakları içerisinde yaşayan binlerce deniz altı canlısının yaşamlarını gözlemleyebileceksiniz.

Eğitim ve eğlencenin bir araya geldiği ViaSea Akvaryum’da 47 farklı temalı sergide 12.000’in üzerinde deniz canlısı sizleri bekliyor. Boğaziçi’nin tarihine su altından bakarak, İstanbul’un en uzun su altı akvaryum tünelinde köpekbalıklarıyla dolu bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Adres: Cami Mah. Balıkçılar Sok. No: 20 Tuzla / İstanbul Telefon: 0(216) 560 18 88 Web: www.viasea.com.tr/

İstanbul Dolphinarium

İstanbul Dolphinarium

Büyüleyici deniz memelilerin dünyasına yolculuk için hazır mısınız? İstanbul Dolphinarium tüm yaştaki misafirlerine neşeli yunuslar, oyuncu foklar, cüsseli morslar ve görkemli beyaz balina ile yakından tanışma fırsatını sunuyor.

Adres: Silahtarağa Cad. No:2/4 Eyüp / İstanbul Telefon: 0(212) 581 78 78 Web: www.istanbuldolphinarium.com

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinde tamamen tiyatral anlatımla, interaktif bir iletişim diliyle gerçekleştirilen programda sadece çocuklar değil, yetişkinlerde çok mutlu oluyor.

Çin’den gelen ejderhalar, Amerika’dan gelen ahtapot, Malezya’dan gelen birbirinden harika uçurtmalar, Japonlar, Koreliler, Endonezyalılar ve daha pek çok ülkenin uçurtmaları oldukça eğlenceli bir sunumla ziyaretçilerini bekliyor.

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cd. Bakıcı Sk. No:12 ÜSKÜDAR – İSTANBUL Telefon: 0(216) 553 23 37- 0(553) 979 71 79  Web: www.ucurtmamuzesi.net

Panorama 1453

Panorama 1453

İstanbul’un fethinin anlatıldığı 38 metre çaplı bir yarım küre üzerinde yapılan resim görenleri hayran bırakmaktadır. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim, 2350 metrekare olup, resimle ziyaretçi platformu arasındaki 650 metrekarelik büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmaktadır. Salona giren ziyaretçiler müziğin etkisiyle kendilerini savaşın ortasında hissetmektedirler.

Müzenin ortaokul öğrencileriyle gezilmesinin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Müze her gün ziyaret edilebilmektedir.

Adres: Merkez Efendi Mahallesi Topkapı Kültür Parkı Zeytinburnu/İSTANBUL Telefon: 0212 415 14 53 Web: www.panoramikmuze.com

Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Türkiye’nin en büyük ili olan İstanbul ile en zengin ikinci ili olan Kocaeli’ne eşit uzaklıkta ve ortalama bir saatlik sürede ulaşılabilecek, havası temiz ve yeşili bol bir bölge olan Darıca’da yer almaktadır. 800 dönümlük alanda 286 türü aşan ve 3600 üzerindeki hayvan nüfusu ile Orman Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış olan ülkemizin en çok türe sahip hayvanat bahçesi.

Hayvanat bahçesinin tüm sınıflarca gezilebileceğini düşünüyoruz.

Adres: Tuzla Cad No:15(297) 41700 Darıca/Kocaeli Telefon: 0262 653 66 66 – 0506 321 95 23 Web: www.farukyalcinzoo.com

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Her adada farklı bitki türlerine ait çeşitli bahçeler bulunmaktadır. Karadeniz Bahçesi, Meyve Bahçesi, Saklı Bahçe, Çitli Bahçe… bunlardan bazılarıdır.

Bahçenin üçüncü ve dördüncü sınıflarca gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Atatürk Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı P.K.34758 Ataşehir, İstanbul Telefon: 0216 456 44 37 Web: www.ngbb.org.tr

Doğa Bilim Müzesi

Doğa Bilim Müzesi

Ahmet Hamza tarafından İstanbul’un Pendik ilçesinde kurulan müzede 600 aşkın dondurulmuş hayvan ve 250’den fazla tür bulunmaktadır. Mütevazi bir yapı içerisinde kurulan müzede Ahmet Hamza Trakya şivesiyle rehberlik hizmeti de vermektedir. Ziyaret sonunda öğrencilerin sorularını cevaplayan Ahmet Hamza tahnit sanatının inceliklerini de anlatmaktadır. İlgi çeken müzeyi bütün öğrencilerin gezmesini tavsiye ediyoruz.

Adres: Güzelyalı Mah. Bağdat cd. No:44 Pendik/ İSTANBUL Telefon: 0 216 493 55 33 – 0 532 296 30 81 Web: www.dogabilimmuzesi.com

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi

Atatürk, Kanuni Sultan Süleyman, Napolyon, Cengizhan, Fuzulî, Kemal Sunal gibi sanat ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinin bal mumundan yapılmış heykeller ziyaretçilerini bekliyor. Dünyaca ünlü altmışa yakın kişinin gerçek ölçütlerince yapılmış heykellerde protez diş, protez göz ve gerçek saç kullanılmış. Grup gezilerinde rehberler heykelleri sergilenen kişilerin yaşamı ile ilgili bilgi vermektedir. Müzenin beşinci ve üzeri sınıflarca gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Sapphire İstanbul Emniyet Evleri Mh. Eski Büyükdere Cd. No:1 4.Levent, İstanbul Telefon: 212 268 80 80 Web: www.balmumuheykelmuzesi.com

KidZania İstanbul

KidZania İstanbul

KidZania Cumhuriyeti’ni ziyaret eden 4-14 yaşları arasındaki çocuklar son derece güvenli bir ortamda yetişkinlerin dünyasındaki meslekleri ve aktiviteleri, gerçek dünyanın kopyası bir şehirde rol yaparak birebir deneyimler.

KidZania çocuklara gerçek marka ve kurumların yarattığı aktivite birimlerinde istedikleri mesleği oynama/deneyimleme olanağı sağlar. Böylece, KidZania’da çocuklar doktorculuğu çocukların boyutlarına göre uyarlanmış, gerçeğin kopyası bir hastanede; pilotluğu gerçeğin kopyası bir uçakta; gazeteciliği gerçeğin kopyası gazetede oynarlar.

Adres: Acıbadem Mah. Ankara Devlet Yolu Haydarpaşa Yönü 4. Km. Çeçen Sok. Akasya Acıbadem, Üsküdar, İstanbul Telefon: 0850 200 5439 Web: www.istanbul.kidzania.com/tr

Kidzmondo İstanbul

Kidzmondo İstanbul

KidzMondo çocukların tüm gün kaliteli vakit geçirebilecekleri, eğlenirken öğrenecekleri ve çok keyif alacakları bir çocuk şehri… Gerçek bir şehrin çocuk boyutlarındaki hali… Trump Alışveriş Merkezi’nde 4 bin m2 alana yayılan, sokakları ve binaları olan, kendine has bir anayasa ile çocuklar tarafından yönetilen bir şehir KidzMondo…

Çocuklar bu şehre gerçek bir uçağın kokpitinin monte edildiği havaalanından giriş yapıyor. Check-in kontuarlarında biniş kartları ile birlikte şehir haritalarını ve çeklerini alıyor, parkın her noktasında takip edilmelerini sağlayan güvenlik bantları kidzbantlarını bileklerine takıyorlar. Böylece onlar artık birer KidzMondo vatandaşı, yani Kidizen!

Adres: Trump Alışveriş Merkezi Mecidiyeköy Yolu Cad. No: 12 B3 Katı Mecidiyeköy, Şişli / İstanbul Telefon: 0(212) 348 10 00 Web: www.kidzmondoistanbul.com

Şişli Atatürk Müzesi

Şişli Atatürk Müzesi

Müzede Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar geçen yaşamı ile ilgili fotoğraflar, giysileri, kullandığı eşyalar, Atatürk ve inkılaplarla ilgili belgeler, Milli Mücadele ve Atatürk tabloları sergilenmektedir. İkinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileriyle gezilebilir.

Adres: Adres: Halaskargazi Cad. No:140, Şişli/İstanbul Telefon: (0212) 233 4723 Web: https://tr.wikipedia.org

Barış Manço Evi

Barış Manço Evi

Kadiköy denilince Moda, Moda denilince Barış Manço gelir akla. Kadiköy Belediyesi “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” diyen Barış Manço’nun yaşadığı, eserlerini ürettiği evi yenileyerek bir müze-ev haline dönüştürdü. Özellikle müzik konusunda yeteneği olan çocuklarla mutlaka ziyaret edilmeli.

Adres: Yusuf Kamil Paşa Sok. No: 5 Moda / İstanbul  Web:  www.barismanco.kadikoy.bel.tr

Vialand

Viland

İstanbul’da iki ilçenin sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin ilk tematik parkı olan Vialand, alışkın olduğumuz lunapark kavramının tersine Amerika ve Paris’in Disneyland parkı kaliltesinde kurulmuş bir oyun parkı. İçerisinde Alışveriş için bir çok mağaza, yemek alanı ve 4 farklı temalı park bulunmaktadır. Büyükler, Çocuklar ve Osmanlı gibi farklı temaları işleyen park şu sıralar çok revaşta.

Adres: Yeşilpınar Mahallesi Şehit Metin Kaya Sok No:11 34065 Eyüp/İstanbul Telefon: 0 212 600 01 00 Web: www.vialand.com.tr

İTÜ Bilim Merkezi

İTÜ Bilim Merkezi

Optik Yanılsama, Mekanik, Elektrik Magnetizma, Matematik, Uzay, Akışkanlar Mekaniği, Ses ve Titreşim ve Genel Fizik konularını içeren yaklaşık 70 gösteri birimi bulunan İTÜ Bilim Merkezini eğitim-öğretim dönemi boyunca programlarına alan okullar merkezimizden randevu alarak rehberler eşliğinde gezebilmektedirler.

Adres: İTÜ Bilim Merkezi, İTÜ Taşkışla Kampüsü, Taksim \ İstanbul Telefon: 0 212 251 60 13 Web: www.bilimmerkezi.itu.edu.tr

Şişli Belediyesi Bilim Merkezi

Şişli Bilim Merkezi

Merkezde atölye programları, Antartika bölümü, küresel ısınma konusunda eğlenceli deneyler, deprem ve yangın simülatörleri, deprem ve yangın eğitimleri, alternatif enerji, uzay bölümünde ziyaretçileri Uzayda Kilonuz, Karadelik ve Planetarium deney üniteleri, zeka oyunları bulunmakta. Gruplar, randevu alarak rehber anlatımıyla deney ünitelerini gezebiliyorlar. Merkezin dördüncü ve üzeri sınıflarca gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Esentepe, Öğretmen Haşim Çeken Cad. 18/A, Şişli/İstanbul Telefon: (0212) 266 0046

Sancaktepe Bilim Merkezi

Sancaktepe Bilim Merkezi

Bilim ve teknoloji merkezleri her yaştan farklı birikime sahip insanları bilimle buluşturmak, bilgiyi kaynağından öğrenmelerini sağlamak ve bilime olan merakı tetiklemek üzere tasarlanmış deneysel ve uygulamalı merkezlerdir.

Sancaktepe Bilim Merkezi’nde robotlar, dalga havuzu, rüzgar jeneratörü, tırmanan koni, ağırlık sımülatörü, Bernoulli Üfleyicisi gibi hazırlanmış daha bir çok deneysel düzenek bulunmaktadır. Öğrencileri bilimle şaşırtmak istiyorsanız aradığınız mekanlardan birisi de Sancaktepe Bilim Merkezi’dir. Merkezin dördüncü ve üzeri sınıflarca gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Eyüp Sultan Mah. Ulubatlı Hasan Cd. No:1 Samandıra  SANCAKTEPE / İSTANBUL Telefon: 0 216 311 90 18 Web: www.sabidem.org

Santral İstanbul

Santral İstanbul

Santral İstanbul Eylül 2007 de açılmıştır. Okul programları ve hafta sonu programları olmak üzere iki farklı kategoride çocuklara ve gençlere yönelik eğitim programlarına yer vermektedir.

Okul Programları, Enerji Müzesi, Ana Galeri ve diğer sergi mekanlarında, okul öncesi dönemden başlayarak farklı yaş grupları ve sınıf seviyelerine uygun olarak düzenlenmiş rehberli okul turu programlarını ve bilim temalı Atölye Programlarını içermektedir.

Merkezin üçüncü ve dördüncü sınıflarca gezilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.

Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santrali Kazım Karabekir Cad. No:2 Eyüp 34060 İstanbul Türkiye Telefon: 0212 311 78 78 / 78 09 Web: www.santralistanbul.org

Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi

Bir müze düşünün ki gördüğünüz her şey çikolatadan. Hayal gücünüzü zorlayacak bu müzeden gözlerinizi alamayacaksınız.

Ağaçlar, evler, kapılar, en ünlü isimler ve hatta İstanbul’un simgeleri bile burada en tatlı haliyle karşınızda.

Adres: Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 (Sanayi Mahallesi Evren Sanayi Sitesi Akbatı A.V.M. Arkası) Esenyurt/İSTANBUL Telefon: 0(212) 411 13 00 Dahili: 1160 – 1326 (Randevu numarası) Web: www.pelitcikolatamuzesi.com

İstanbul İtfaiye Müzesi

İstanbul İtfaiye Müzesi

İnsanlık tarihinin en hayati değerlerinden biri olan ateşin kullanılmaya başlanması kadar ondan korunmanın yollarını ve yöntemlerini bilmek de bir o kadar önem arz etmektedir. Tarih boyunca ateşle mücadele eden itfaiyecilerin kullandığı her malzeme, obje, alet ve edevatın da bu anlamda tarihi sürece tanıklık ettiklerini düşündüğümüzde Türk İtfaiyeciliği Tarihinin canlı tanıkları durumundaki “İTFAİYE MÜZESİ” nin tarih bilincini genç kuşaklara anlatılmasındaki yeri ve önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Adres: Yıldız Mahallesi Çitlembik Yokuşu Horoz Sokak No : 1 Beşiktaş/İstanbul Telefon: 0(212) 259 91 24 Web: www.ibbitfaiyemuzesi.com

PTT İstanbul Müzesi

PTT Müzesi

Müzede ilk defa 23 Ekim 1840’ta başlayan, posta hizmetlerinde kullanılan araç ve gereçler sergilenmektedir. Ayrıca burada posta hizmetlerinin günümüze kadar geçirdiği devreler de görülmektedir.

Müzenin Telgraf ve Telefon bölümünde; ilk defa 9 Eylül 1855’te Edirne-Şumnu arasında çekilen ilk telgraf hattı, 1881`de Soğukçeşme ile Yeni Cami postane binası arasındaki ilk telefon tesisatından bu yana kullanılan mostar, Hük telgraf cihazları, elektro-mekanik ve elektronik telem primor cihazları, çeşitli telefonlar, manuel ve otomatik telefon santralleri ile PTT fabrikalarında yapılmış telefonlar sergilenmektedir.

Adres: Yeni Postane Sokak Hobyar Mah. Zaptiye Cad. No: 25 Eminönü Fatih / İstanbul Telefon: 0212 520 90 37

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.

Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde bulunan floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü vardır. ayrıca hatırı sayılır bir soğanlı bitkiler koleksiyonu da bulunmaktadır.

Adres: Sarıyer Köyü 34450 İstanbul Telefon: (0212) 226 1929

Ali Kuşçu Uzay Evi

Ali Kuşçu Uzay Evi

Anaokulu’ndan başlamak üzere, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileriyle yaşlarına uygun seviyede temel astronomi, evren ve uzay kavramları, yıldızlar, galaksiler, evrenin genişlemesi, karanlık enerji gibi merak uyandıran konularda Astronomi Atölyesi yapıyor.

“Bir Astronotun Uzaydaki Yaşamı”, “Uzayda Yer Çekimi Var Mıdır”, “Usturlab Nedir” gibi konular etrafında eğlenceli bir, bir buçuk saat geçirmelerini sağlıyor.

Adres: 34060 Emniyettepe Eyüp / İstanbul Telefon: 0549 794 7323 Web: www.alikuscuuzayevi.com

Yorum yapın