Öğretmenlere Film Önerileri

Bu yazımızda eğitimcilerin ve ebeveynlerin mutlaka izlemesi gereken filmleri sizler için derledik. Bir çoğu MEB tarafından öğretmenlere tavsiye edilen bu filmler eğitime bakış açınızı değiştirebilir. Özellikle belirtmek isteriz ki hiçbir film izlenmeden listeye eklenmemektedir.

Ayrıca sitemizde yer alan öğrencilere izletilebilecek filmler sayfamızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Koro / Les Choristes

koro_film

Yapım Yılı: 2005 / 95 dakika Tür: Dramatik Komedi

Filmin Konusu: Fond de l’Etang, Fransa’da bir sayfiyede sorunlu erkek çocukları için eğitim veren bir yatılı okuldur. 20. yüzyılın ortalarında, egoist, disiplin delisi bir müdür olan M. Rachin tarafından yönetilmektedir. Felsefesi aksiyon-reaksiyon şeklindedir. Ancak onun sistemi asi yaradılışlı çocuklar üzerinde hiçbir işe yaramamakla beraber ters tepkiye neden olmaktadır. Bir gün okula M.Clement Mathiue adında yeni bir eğitmen gelir. Orta yaşlardaki bu adam hayatı boyunca birçok şey için çabalayıp hayattaki yerini bulmaya çalışmış biridir. Her ne kadar çocukları ziyadesi ile haylaz bulsa da M. Rachin’in fikirlerine inanmaz. Tek çare en iyi bildiği aracı kullanmaktır. Müzik her derde deva olabilecek evrensel bir güçtür nihayetinde. Okul dahilinde kurduğu koro ile herkesin hayata bambaşka bir pencereden bakmasını sağlayacaktır. Koro en iyi yabancı film dalında Oscar ve Altın Küre adaylığı ile birlikte pek çok adaylık kazanan bir filmdir. Fransa’daki Sezar Ödülleri’nde En İyi Müzik ve Ses Ödüllerini almıştır.

Siyah / Black

black_film

Yapım Yılı: 2004 / 122 dakika Tür: Dram

Filmin Konusu: Paul ve eşi Catherine evlenmişler ve mutlu bir yuva kurmuşlardır. Kısa bir süre sonra Michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. Ama ailenin mutluluğu uzun sürmez zira Michellle ne görebilir ne de duyabilir. Anne baba Michelle’i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışırlarsa çalışsınlar küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Catherine bir kez daha hamile kalır ve Sara’yı doğurur. Bu sefer baba Paul Michelle’i bir kliniğe kapatmak ister. Tam da bu günlerde ailenin hayatına Debraj Sahai adında özel bir eğitmen girer. Hem sağır hem kör hem de dilsiz olan Michelle’i eğitmeye gönüllü olur. Küçük kız onun ellerinde hırçınlığını yavaş yavaş bir kenara bırakarak, eğitim almaya hatta normal çocuklar gibi okula gitmeye bile başlar…
Film 20 yy.’ın başlarında yaşamış olan Helen Keller’ın gerçek hayat öyküsünü anlattığı otobiyografik kitabı The Story of My Life’ın Hindistan sinemasındaki uyarlaması.

50 Cesur Kemancı / Music of the Heart

50 Cesur Kemancı
50 Cesur Kemancı Filmi

Yapım Yılı: 1999 / 118 dakika Tür: Dramatik Komedi

Filmin Konusu: Roberta Guaspari, yakın zamanda kocası tarafından yalnız başına bırakılan, iki çocuğa annelik eden bir kadındır. Ne olursa olsun çocukları için dimdik durmak zorundadır. Bu nedenle de çalışmaya başlar. Bir gün eski günlerindeki keman çalma yeteneğinden haberdar olan bir arkadaşı tarafından bir okula müzik dersleri vermek üzere davet edilir. Korkunç bir eğitim sisteminin orta yerine sadece ilham kuvvetiyle gelen kadın, büyük bir başarıya doğru ilerleyecektir.

Canım Öğretmenim

Canım Öğretmenim

Yapım Yılı: 2012 / 94 dakika Tür: Dram / Komedi

Filmin Konusu: Hakikat doğunun ve batının evliliğinden doğacaktır. Çünkü Doğu ifratsa Batı tefrittir. Öğrencilere vurmak ifratsa sarıl(a)mamak tefrittir. Herkesin hayatına burnunu sokmak ifratsa insanları yalnızlığa terk etmek tefrittir. İşte bu film bütün bu sorunları masaya yatırıyor. Üstelik bir şey söylemeden. Sadece soruyor.

Cezayir asıllı ve terörden kaçan, kötü geçmişinden ve onun bıraktığı izlerden kurtulmaya çalışan birisi. Öğretmen olarak atandığı sınıfın eski öğretmeni ise kısa bir süre önce intihar etmiş. Bu durumda iki tarafın da unutmaları, geride bırakmaları gereken kötü geçmişleri var ve film son derece başarılı şekilde bu mücadeleyi işliyor.

Deha / Gifted

Deha Gifted

Yapım Yılı: 2017 / 101 dakika Tür: Dram

Filmin Konusu:  Frank’in matematiğe yetenekli kız kardeşi, Milenyum Problemleri’nden Navier–Stokes problemini çözebilmek için hayatının çoğunu bununla harcamış, ancak kızını dünyaya getirdikten 6 ay gibi bir süre sonrasında intihar etmiş.  Kız kardeşi intihar etmeden önce kızını Frank’e emanet eder ve normal bir hayat yaşamasını vasiyet eder. Frank küçük kız ile birlikte Florida’ya taşınırlar ve zamanla Mary’nin de annesi gibi matematik yeteneği olduğu ortaya çıkar. Fakat Frank annesinin vasiyeti üzerine dayısı O’nu özel bir okul yerine sıradan bir devlet okuluna gönderir.Okuldaki öğretmeninin Mary’nin yeteneğini ve dehasını fark etmesi üzerine, Frank’in annesi Evelyn’de durumu öğrenir ve günün birinde çıkagelir. Annesi gibi özel eğitim alması ve daha iyi okullara gitmesini düşünen Evelyn, Mary’nin vekaletini Frank’ten almak için büyük bir uğraş gösterir.

Kör Nokta / The Blind Side

Kör Nokta Filmi

Kör Nokta / The Blind Side

Yapım Yılı: 2009 / 129 dakika Tür: Dram / Spor / Biyografi

Filmin Konusu:  The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlanan film babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan Afro-Amerikan bir çocuğun futbol kariyerini anlatmaktadır. Normalden iri olan ve 13 kardeşinin arasında hiç ilgi görmeyen Michael Oher bir gün Bay ve Bayan Tuohy tarafından evlatlık alınır ve hayatı değişmeye başlar. Okuma ve yazması olmayan Michael yeteneğinin farkına varıp futbola başlar. Ulusal Futbol Liginin en çok aranan oyuncularından biri olacağını kimse tahmin edemezdi.

Whiplash

Whiplash

Yapım Yılı: 2014 / 101 dakika Tür: Dram

Filmin Konusu:  Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher, Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinden oluşan ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır…

Yerdeki Yıldızlar(Her Çocuk Özeldir) / Taare Zameen Par

Her Çocuk Özeldir(Yerdeki Yıldızlar)

Yapım Yılı: 2007 / 165 dakika Tür: Dram

Filmin Konusu:  Her Çocuk Özeldir,  problemli bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından taktir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile yanışana kadar. Ishaan’ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan’ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

Benim Adım Sam / I Am Sam

Benim Adım Sam

Yapım Yılı: 2002 / 127 dakika Tür: Dram

Filmin Konusu:  Sam Dawson beyninde bir gelişme problemi olan, bu nedenle de yedi yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan, karısı tarafından terk edilmiş, kızıyla birlikte yaşayan bir babadır. Tüm zihinsel engellerine rağmen iyi bir sosyal çevresi ve mutlu bir ailesi olan Dawson’ın asıl sorunları kızı yedi yaşına geldiğinde başlar. Kızı Lucy’nin doğum günü partisinde eve gelen bir sosyal güvenlik çalışanı baba ve kızı trajik bir sona sürükleyecektir.

Temple Grandin

Temple Grandin

Yapım Yılı: 2010 / 107 dakika Tür: Dram

Filmin Konusu: Temple Grandin otizmli bir bireydir. 4 yaşına geldiğinde hala konuşamamasından dolayı doktora giden annesi, kızının otizmli olduğunu öğrenir. İletişim bozukluğu yaşaması, uyarılara az tepki vermesi, odaklanma problemi yaşaması, annesinin sarılmasından hoşlanmaması bu tanıyı koymada etkili olan bazı gözlemlerdir.

Diğer otizmli çocuklara sahip ebeveynlerin aksine Temple’ın annesi, çocuğunun kendi başına hayat mücadelesi verebiliyor olmasını hedeflemişti ve bunun için çocuğunu yatılı bir devlet okuluna göndermeyi göze almıştı. Lise yıllarından sonra kendini gösterme fırsatı bulan Grandin’in yaşam öyküsünü gözler önüne serecek olan yapımda otizm hastalığını da bize en iyi gösteren yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Birinci Sınıf

Birinci Sınıf

Yapım Yılı: 2010 / 103 dakika Tür: Dram

Filmin Konusu: Filmde 84 yaşında ilkokula başlayan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Kenya’da geçen filmde, Kimani Maruge isimli köylü bir adamın, ülkesinin özgürlük mücadelesinin ardından, artık ücretsiz hale gelen ilkokula yazılmasını ve eğitim mücadelesini izliyorsunuz. Öğrenmenin yaşı yoktur derler ya, sanırım bu film de bu sözün tam karşılığı.
Elbette giriştiği bu zorlu mücadelede pek çok insan yaptıklarını gereksiz veya gülünç bulacaktır. Ancak en büyük destekçisi tabi ki eğitimin, bilginin gerçekten ne anlama geldiğini kavrayan bir öğretmen olacaktır. Gerçek bir hikaye olması filmin etkileyiciliğini arttırırken, azim ve kararlılığın zorlukları aşmada nasıl etkili olduğunu da görmenizi sağlıyor.

Yorum yapın