Güzel Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Bu yazımızda ilkokul 3. sınıf ve 4. sınıf ile ortaokul 5. sınıf, 6. sınıf ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik “Kompozisyon nasıl yazılır?” sorusuna yönelik basamak basamak hazırlanmış ve uygulanmış size rehberlik edebilecek ders notlarını bulabilirsiniz.

İki bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünü Güzel bir paragraf nasıl yazılır?” ikinci bölümünü ise “Güzel bir metin nasıl yazılır?” soruları üzerinden planlandı.

2. Bölüm Metnin(Kompozisyonun) Yapısı

Şimdiye kadarki derslerimizde paragraf üzerinde çalışmıştık. Artık derslerimizde yeni bir boyuta geçiyoruz. Bu aşamadan sonra kompozisyon yazma çalışmalarına başlayacağız. Yalnız nasıl ki paragraf çalışmalarına başlamadan önce paragrafın yapısını inceledik. Şimdi de kompozisyonun yapısını incelememiz yerinde olacaktır.

Ekteki dosya içerisinde üç kompozisyon örneği bulunmaktadır. Toplam üç derste bu örnekler incelenir. Kompozisyonların giriş, gelişme ve sonuç bölümleri ile cümle ve paragrafları arasındaki bağlantıları, ana fikir, yardımcı fikirler, örneklendirme ve destekleme gibi konular üzerinde geniş geniş durulur.

Dosyayı İndirmek İçin Tıklayınız

Metin(Kompozisyon) Tamamlama Çalışmaları

Geçen derslerimizde kompozisyon örneklerini incelemiş, örneklerdeki kompozisyon unsurlarını ortaya koymuştuk. Bu bölümde bulunan yedi dosyada kompozisyon tamamlama çalışması mevcuttur.

Her dersin başında öğrencilere tamamlanmak üzere hazırlanmış kompozisyon örnekleri verilir. Ders sonunda kompozisyonların aslı okunur. Öğrencilerin kağıtları değerlendirilir. Eksiklikleri uygun bir üslupla ifade edilir.

Dosyayı İndirmek İçin Tıklayınız

Daha önceki derslerimizde paragrafın yapısını incelemiş, paragraf tamamlama çalışmaları yapmış ve kompozisyona konusuna giriş yapmıştık. İkinci aşamada kompozisyonun yapısını incelemiş, kompozisyon tamamlama çalışmaları yapmıştık. Bu aşamadan sonra kompozisyon yazma çalışmalarına geçilir.

Plana Uygun Metin (Kompozisyon) Yazmak

Ekteki dosyada planı verilmiş bir kompozisyonun yazılması, kompozisyon değerlendirme ölçeği ve kompozisyon yazma sayfası bulunmaktadır.

Her ders başında öğrencilere bir konu verilir ve verilen konu hakkında kompozisyon yazmaları istenir. Yazma işlemi tamamlandıktan sonra kompozisyonlar değerlendirilir.

Dosyayı İndirmek İçin Tıklayınız

Yorum yapın