3. Sınıf Acil Durumlar Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 4. Ünite Güvenli Hayat Acil Bir Durum Var / Dikkat Acil Durum konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

ACİL DURUMLAR

Okulda ve evde dikkatsizlikten, kurallara uymamaktan veya acele etmekten birçok kaza meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda korkmamalı ve telaşa kapılmamalıyız.

Bulunduğumuz ortamda gaz sızıntısı, yangın, patlama gibi acil bir durumla karşılaşırsak çıkış tabelalarını takip ederek çıkış kapılarından veya yangın çıkışlarından bulunduğumuz yeri terk etmeliyiz. Güvenli bir bölgeye geçip yetkililerin yönlendirmelerine göre hareket etmeliyiz.

Yangın Acil Durumu
Karşılaştığımız acil durumlarda 112 numaralı telefonu arayarak yetkililere haber vermeliyiz.

Yakın çevremizde bir kazayla karşılaşırsak hızlıca yetkililere haber vermeliyiz. Yetkililer gelene kadar biliyorsak kazazedeye ilk yardımda bulunabiliriz. Örneğin kesik yaralarını bir bezle iyice bastırmalıyız. Boğulma, zehirlenme ve yanma durumlarıyla karşı karşıya kalan kişiler öncelikli olarak bulunduğu ortadan uzaklaştırılmalıdır.

Acil Durum Numaraları

Ülkemizde polis, itfaiye, jandarma, ambulans gibi bütün acil durum için artık tek bir numara olan 112‘yi aramamız yeterli olacaktır.

Yakın çevremizde karşılaştığımız yangın, hırsızlık, kaza, yaralanma, zehirlenme gibi bütün acil durumlarda 112 numaralı telefonu arayarak yetkilileri bilgilendirmeliyiz.

Acil Durumlar

Acil durumlarda yapacağımız en önemli işlerden birisi de uygun zamanda ailemizi bilgilendirmek olmalıdır. Bunun için aile bireylerinden birinin iletişim bilgilerinize sahip olmalıyız.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Kazalar Güvenliğimi Tehdit Eden Kişiler

Acil Durumlar Konusunu Pekiştirelim

HB.3.4.4. Acil bir durum olduğunda ne yapacağını ve kimlerden yardım isteyebileceğini açıklar.
Acil durumlarda alandan uzaklaşma, çıkış kapılarını ve yangın çıkış yerlerini kullanmanın gerekliliği üzerinde durulur. Herhangi bir acil durumda kendisine ulaşılabilecek bir yakınına ait iletişim bilgilerine sahip olmanın önemi vurgulanır.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP