3. Sınıf Acil Durumlar Konu Anlatımı

İlkokul 3. sınıf, Hayat Bilgisi dersi, 4. Ünite Güvenli Hayat Ünitesi, Acil Durumlar konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

ACİL DURUMLAR

BU KONUDA NELER ÖĞRENECEĞİZ?
→ Acil durumlarda neler yapmalıyız?
→ Acil durumlarda hangi telefon numarasını aramalıyız?
→ Acil durumlarda bulunduğumuz ortamı nasıl terk etmeliyiz?

Okulda ve evde dikkatsizlikten, kurallara uymamaktan veya acele etmekten birçok kaza meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda korkmamalı ve telaşa kapılmamalıyız.

Bulunduğumuz ortamda gaz sızıntısı, yangın, patlama gibi acil bir durumla karşılaşırsak çıkış tabelalarını takip ederek çıkış kapılarından veya yangın çıkışlarından bulunduğumuz yeri terk etmeliyiz. Güvenli bir bölgeye geçip yetkililerin yönlendirmelerine göre hareket etmeliyiz.

Karşılaştığımız acil durumlarda 112 numaralı telefonu arayarak yetkililere haber vermeliyiz.

Yakın çevremizde bir kazayla karşılaşırsak hızlıca yetkililere haber vermeliyiz. Yetkililer gelene kadar biliyorsak kazazedeye ilk yardımda bulunabiliriz. Örneğin kesik yaralarını bir bezle iyice bastırmalıyız. Boğulma, zehirlenme ve yanma durumlarıyla karşı karşıya kalan kişiler öncelikli olarak bulunduğu ortadan uzaklaştırılmalıdır.

112 Acil Çağrı Merkezi

Yakın çevremizde karşılaştığımız yangın, hırsızlık, kaza, yaralanma, zehirlenme gibi bütün acil durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak yetkilileri bilgilendirmeliyiz.

Acil Durumlar

Acil durumlarda yapacağımız en önemli işlerden birisi de uygun zamanda ailemizi bilgilendirmek olmalıdır. Bunun için aile bireylerinden birinin iletişim bilgilerinize sahip olmalıyız.

3. sınıf Acil Durumlar konusunu pekiştirelim.

3. Sınıf Acil Durumlar Kazanımları

HB.3.4.4. Acil bir durum olduğunda ne yapacağını ve kimlerden yardım isteyebileceğini açıklar.
Acil durumlarda alandan uzaklaşma, çıkış kapılarını ve yangın çıkış yerlerini kullanmanın gerekliliği üzerinde durulur. Herhangi bir acil durumda kendisine ulaşılabilecek bir yakınına ait iletişim bilgilerine sahip olmanın önemi vurgulanır.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Kazalar Güvenliğimi Tehdit Eden Kişiler

Yorum yapın