4. Sınıf Kayaçlar Konu Anlatımı

İlkokul 4. sınıf Fen Bilimleri dersi Yer Kabuğu ve Dünya’mızın Hareketleri Ünitesi Yer Kabuğu Kayaçlardan Oluşur konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

YER KABUĞU KAYAÇLARDAN OLUŞUR

3. sınıf Fen Bilimleri dersinde Dünya’nın katmanlarından birinin yer kabuğu olduğunu öğrenmiştik. Yer kabuğunun karalar ve sularla kaplı olduğunu biliyoruz.

Canlılar, Dünya’nın dış katmanında yani yer kabuğunda yaşarlar. Yer kabuğunda dağlar, tepeler, ovalar, vadiler, yaylalar gibi yeryüzü şekilleri bulunur.

Kayaçlar Nedir?

Kayaçların Oluşumu

Kayaçlar nasıl oluşur?

Manto katmanında bulunan magmanın yeryüzüne ulaşarak soğuyup katılaşmasıyla kayaçlar oluşur. Kayaçlar, yer kabuğunun kara tabakasını oluşturur.

Yer kabuğundaki kayaçlar değişik amaçlarla kullanılır. Örneğin kum ve taş bina yapımında kullanılır. Mermer, inşaatlarda ve heykel yapımında kullanılır. Granit, zemin ve duvar yapımında kullanılır.

Çeşitli Kayaç Örnekleri

Mineral Nedir?

Kayaçların birbirinden farklı özellikte olmasını sağlayan ve yapılarını oluşturan maddelere mineral adı verilir. Mineraller doğal yollarla oluşan belli özelliklere sahip katı maddelerdir.

Örneğin Pamukkale Travertenleri’nin beyaz renkte ve yumuşak bir yapıda olması bu mineraller sayesindedir.

Kayalar rüzgâr, sıcaklık farkı, yağmur ve akarsu gibi dış faktörlerle parçalanır. Bunun sonucunda kayalar, çakıl, taş ve kum taneciklerine dönüşür.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Elektriğin Güvenli Kullanımı Madenler

Kayaçlar Konusunu Pekiştirelim

4. Sınıf Kayaçlar Kazanımları


F.4.1.1.1. Yer kabuğunun kara tabakasının kayaçlardan oluştuğunu belirtir.
Kayaçların sınıflandırılmasına girilmez.


4. Sınıf Yer Kabuğunun Yapısı Etkinlikleri
Ayrıca 4. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın