4. Sınıf Besinlerin Gerekliliği Konu Anlatımı

İlkokul 4. sınıf Fen Bilimleri dersi Besinlerimiz Ünitesi Besinlerin Gerekliliği konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

BESİNLERİN GEREKLİLİĞİ

Otomobilimizle bir yerden başka bir yere gidebilmek için deposuna yakıt koymamız, tekerleklerine hava basmamız, motoruna yağ ilave etmemiz, soğutma sistemine su eklememiz gerekir. Bunlardan biri veya bir kaçı eksikse otomobil çalışmaz. Otomobilin bizi yolda bırakmaması için yakıt, hava, yağ ve suyunun bitmemesi gerekir.

Canlıların da yaşamlarını devam ettirebilmeleri için beslenmeleri şarttır. Canlılar, besinlerle birlikte vücutları için gerekli olan yapıcı, onarıcı, düzenleyici ve enerji verici maddeleri alırlar. Canlıların hayati faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için tüm besin çeşitlerine ihtiyaçları vardır.

Büyüme çağında olan çocukların vücutlarının gelişip boylarının uzaması için, insanların saç ve tırnaklarının uzaması için, kırılan kemiklerimizin iyileşmesi için yapıcı ve onarıcı özellik taşıyan besinleri tüketmemiz gerekir.

Gün boyunca enerji harcarız.

Gün boyu hareket eder; koşar, atlar zıplarız. Bunlar için enerjiye ihtiyaç duyarız. Bu enerjiyi de besinlerden elde ederiz.

Zaman zaman hasta olup yataklara düşeriz. Vücudumuzun hızla iyileşmesi için çeşitli besinler tüketmemiz gerekir. Dengeli beslenen insanlar kolay hastalanmazlar. Hastalansalar bile kolayca iyileşirler.

Ayrıca vücudumuzun düzenli bir şekilde çalışabilmesi için düzenleyici besinler de tüketmeliyiz.

Beslenmezsek yaşayamayız.

Görüldüğü gibi dengeli beslenme ile sağlık arasında önemli bir ilişki vardır. Tüm canlıların hayatî fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için dengeli beslenmesi gerekir.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Dünya’nın Hareketleri Besin İçerikleri

4. Sınıf Besinlerin Gerekliliği Kazanımları

F.4.2.1.1. Canlı yaşamı ve besin içerikleri arasındaki ilişkiyi açıklar.
a. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, su ve minerallerin ayrıntılı yapısına girilmeden yalnızca önemleri vurgulanır.
b. Vitamin çeşitlerine girilmez.

Ayrıca 4. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın