3. Sınıf Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Fen Bilimleri dersi Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

VARLIKLARIN HAREKET ÖZELLİKLERİ

Hareket yetenekleri farklı farklı olsa da yeryüzündeki bütün canlılar kendiliğinden hareket edebilirler. Hareket etmek canlıların ortak özelliklerindendir.

İnsanlar ve hayvanlar; yürüyerek, koşarak, zıplayarak, sürünerek veya yüzerek hareket ederler.

İnsanlar ve hayvanlar; yürüyerek, koşarak, zıplayarak, sürünerek veya yüzerek hareket ederler.
Yeryüzünde bütün canlılar hareket eder.

Bitkilerin hareketi insanlara ve hayvanlara göre farklıdır. Bitkiler yapraklarını Güneş’e doğru çevirmesiyle ve köklerinin suya yönelmesiyle hareket ederler.

Bitkiler yaprakları ve kökleriyle hareket ederler.
Ayçiçeği gün boyunca başını Güneş’e çevirerek hareket eder.

Cansız varlıklar ise; ancak dışarıdan bir etki ile hareket edebilirler. Örneğin, ayakkabımız ayağımızda olmadığı sürece hareketsizdir, ayağımıza giydiğimizde bizim adımlarımızla hareket kazanır.

HAREKET ÇEŞİTLERİ

Varlıkların hareketlerini hızlanan ve yavaşlayan hareket , sallanma hareketi, dönme hareketi ve yön değiştirme hareketi olarak dört grupta inceleyebiliriz.

1. Hızlanan ve Yavaşlayan Hareket

Canlı ya da cansız varlıkların hızlarını arttırarak hareket etmelerine hızlanan hareket denir. Hızlarını azaltarak hareket etmelerine ise yavaşlayan hareket denir. Örneğin uçak kalkarken hızlanma, iniş yaparken ise yavaşlama hareketi yapar.

Hızlanan ve Yavaşlayan Hareket
Uçaklar kalkarken hızlanan hareket, inerken de yavaşlayan hareket ederler.

2. Sallanma Hareketi

Bir varlığın peş peşe ileri-geri veya aşağı-yukarı yönde tekrarlayarak yaptığı harekete sallanma hareketi denir. Parkta sallandığımız salıncak, tahterevalli, lunaparklardaki gondolla yapılan hareket sallanma hareketine örnektir.

Sallanma Hareketi
Tahterevallide oynayan çocuklar sallanma hareketi yaparlar.

3. Dönme Hareketi

Dünya’nın kendi etrafında yaptığı hareket dönme hareketidir. Topaç, bisiklet pedalı, rüzgar türbini, blender ve vantilatör gibi araçların hareketi dönme hareketine örnek olarak verilebilir.

Dönme Hareketi
Topaç dönme hareketi yapar.

4. Yön Değiştirme Hareketi

Bir varlığın ilerlediği yönün değişmesine yön değiştirme hareketi denir. Labirent içinde yapılan hareket, masa tenisi ve voleybol oynarken topun oyuncular arasındaki hareketi yön değiştirme hareketine örnektir.

Yön Değiştirme Hareketi
Masa tenisi raketi ile topa vurunca top yön değiştirme hareketi yapar.
Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Duyu Organlarımız ve Görevleri Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma
Varlıkların Hareket Özellikleri Konusunu Pekiştirelim
3. Sınıf Varlıkların Hareket Çeşitleri Kazanımları

F.3.3.1.1. Hareket eden varlıkları gözlemler ve hareket özelliklerini ifade eder. Varlıkların hareket özellikleri; hızlı, yavaş, dönen, sallanan ve yön değiştiren şeklinde nitelendirilir.

3. Sınıf Kuvveti Tanıyalım Ünite Panosu
Ayrıca 3. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın