3. Sınıf Işığın Görmedeki Rolü Konu Anlatımı

Bu sayfamızda MEB tarafından güncellenen yeni müfredata uygun ilkokul 3. sınıf Fen Bilimleri dersi Işığın Görmedeki Rolü konu anlatımını bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

IŞIĞIN GÖRMEDEKİ ROLÜ

Geceleyin evde otururken elektrikler kesilince etrafımızdaki nesneleri göremeyiz. Bunun sebebi bir varlığın görülebilmesi için o varlığın üzerine ışığın düşmesi ve aydınlanmış olması gerekir. Işık olmadan cisimleri göremeyiz, renkleri de ayırt edemeyiz.

Bulunduğumuz ortamdaki ışık yetersiz ise cisimleri net göremeyiz. Işık çevremizdeki cisimleri görmemizi sağlayan bir enerjidir.

Günlük Hayatta Işığın Önemi

Günlük hayatımızda ışığı sadece görmek için değil başkaları tarafından görülmek için de kullanırız. Örneğin bisiklet sürücüleri karanlıkta bisiklet farları ve kasklarındaki fener sayesinde hem çevrelerini görürler hem de trafikteki diğer sürücüler tarafından fark edilirler.

  • Pilotların gece yolculuklarında iniş ve kalkışlarında yolu görebilmeleri için uçak pistleri de gece olduğunda aydınlatılır.
  • Maden ocaklarındaki işçiler, çevrelerini görebilmeleri ve başkaları tarafından görülebilmeleri için baretlerinde ışık yayan bir lamba bulunur.
  • Deniz feneri ışık yayarak karanlıkta deniz taşıtlarının yönlerini bulmasını sağlar.
Günlük Hayatımızda Işığın Önemi
Günlük Hayatta Işığın Önemi
Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Maddenin Hâlleri Işık Kaynakları
Işığın Görmedeki Rolü Konusunu Pekiştirelim
3. Sınıf Işığın Görmedeki Rolü Kazanımları

F.3.5.1.1. Gözlemleri sonucunda görme olayının gerçekleşebilmesi için ışığın gerekli olduğu sonucunu çıkarır.

3. Sınıf Işığın Görmedeki Rolü Etkinlikleri
Ayrıca 3. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapın