3. Sınıf Çevremiz Değişiyor Konu Anlatımı

Bu sayfamızda ilkokul 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi 6. Ünite Doğada Hayat Doğa ve İnsan / Çevremiz Değişiyor / İnsanların Doğal Çevreye Etkileri konu özetini bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

DOĞAL ÇEVREYE ETKİLERİMİZ

İnsanlar, yaşamlarını sürdürürken doğadan faydalanır. Barınmak için evler, giyinmek için kıyafetler, beslenmek için tarım ve hayvancılık, ulaşım için yollar, eğitim için okullar, sağlık için hastaneler yaparlar. Bunları yaparken doğayı olumlu ve olumsuz şekilde değiştirirler.

İnsanların Çevreye Olumsuz Etkileri Nelerdir?

İnsanların doğaya olumsuz etkileri sonucu çevre kirliliği, ormanların yok edilmesi, doğal dengenin bozulması, çeşitli hastalıkların ortaya çıkması, bazı hayvan ve bitkilerin neslinin tükenmesi gibi sorunlar yaşanmaktadır.

İnsanların Çevreye Olumsuz Etkileri
İnsanların doğaya olumsuz etkileri sonucu çeşitli sorunlar yaşanmaktadır.

İnsanların Çevreye Olumlu Etkileri Nelerdir?

İnsanların doğaya olumlu etkilerine de ağaç dikmek, hayvanları korumak, doğal afetleri önleyici çalışmalar yapmayı örnek verebiliriz.

Temiz ve ağaçlandırılmış çevrede yaşayan insanlar sağlıklı ve mutlu olur.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvan ve Bitkiler

İnsanların doğaya olumsuz etkileri ve bilinçsiz avcılık sonucunda birçok hayvan ve bitkinin nesli, yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kutup ayısı, panda, alageyik, kelaynak kuşu, Meksika yunusu, Filipin kartalı, saiga gibi hayvanlar nesli tükenmekte olan hayvanlara örnektir.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar
Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Sevgi çiçeği, Konya gaşağı (tüllüşah), Narin acı çiğdem gibi bitkiler ülkemizdeki nesli tükenmekte olan bitkilere örnektir.

Önceki Konu AnlatımıSonraki Konu Anlatımı
Doğada Yönümü Buluyorum Doğayı ve Çevreyi Koruyorum

Doğal Çevreye Etkilerimiz Konusunu Pekiştirelim

HB.3.6.4 İnsanların doğal unsurlar üzerindeki etkisine yakın çevresinden örnekler verir.
İnsanların doğal çevre üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri üzerinde durulur. Olumlu etkilerine de örnekler verilmesine özen gösterilir. Nesli tükenmekte olan canlılara örnekler verilir.

Ayrıca 3. Sınıf Hayat Bilgisi Konu Anlatımları sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz.
Bunları da beğenebilirsin
YORUM YAP