Psikolog İlyas Türkmen / Öfkeli Ergenlerle Nasıl İletişim Kurulur?

ÖFKELİ ERGENLERLE NASIL İLETİŞİM KURULUR?

Ergenler hata yapabilir, “iyi bir anne baba” olmanın en belirgin özelliği; ergen çocuğu hata yaptığında dahi duygularını, söz ve davranışlarını kontrol edebilen anne ve babadır. Çocuklarınız size öfkeyle bağırıp çağırıyorsa kendinize sormanız gereken soru “Bu davranışı kimden öğrendi?” olmalıdır. Çocuklarımızın öfkelerini kontrol altına alabilmemiz için önce kendi öfkemizi kontrol altına almayı, daha doğrusu “kendimizi tutmayı” öğrenmeliyiz.

Çocuğunuz öfkesini dışa vuruyorsa soğukkanlılığınızı kaybetmeyin. “Benimle böyle konuşamazsın, kes sesini, odana git…” şeklindeki konuşmalar bu öfkeyi daha da artırır. Onunla sakinleşince konuşabileceğinizi ve dinleyebileceğinizi söyleyin. Sakinleştikten sonra onu dinleyip “sen dili” yerine “ben dilini” kullanarak, sıcak ve samimi ses tonu, şefkat ve merhamet dolu “beden dilini” kullanarak konuşarak onu anladığınızı gösterdikten sonra, kendi bakış açınızı ve duygularınızı paylaşın.

Kişiliğine yönelik ağır sözler söylemeyin, çünkü kendini savunmaya geçer. Size öfkeyle yaptığı davranışı ve konuşmayı yeterince farkedemez ve “Zaten beni hiç anlamıyorlar, baskı yapıyorlar. Ben de onların dediklerinin tam tersini yapacağım.” diye düşünür.

Annebaba olarak “Ben her şeyi ve her doğruyu bilirim.” tavrında olmayın. “Bence şöyle yapmalısın.” yerine “Mesela şöyle de olabilir mi?” diyebilmek önemlidir. Ondan farklı düşünüyorsak; “Kararını verip sonuçlarını yaşayacak olan sensin. Ancak bu konuda yaşadığım kaygı ve endişemi seninle paylaşmak istiyorum. Bu yüzden şu şekilde yapmanın daha iyi olabileceğini düşünüyorum.” şeklindeki ifadeler bizi dinlemesini sağlayabilir.

İlyas Türkmen
Psikolog/Aile ve Evlilik Danışmanı
turkmenilyas@gmail.com

 

Bunları da beğenebilirsin