3. Sınıf Hayat Bilgisi Kazalar ve Acil Durumlar Konu Anlatımı

İlkokul 3. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi 4. Ünite Güvenli Hayat Kazalar / Dikkatli Olalım / Acil Durumlar Konu Anlatımı

HB.3.4.3. Yakın çevresinde meydana gelebilecek kazaları önlemek için alınması gereken tedbirleri açıklar.
Yakın çevresinde meydana gelebilecek kazalara örnekler vermesi sağlanır. Kesik, yaralanma, boğulma, zehirlenme ve yanma gibi kazalara karşı alınabilecek basit önlemler üzerinde durulur.
HB.3.4.4. Acil bir durum olduğunda ne yapacağını ve kimlerden yardım isteyebileceğini açıklar.
Acil durumlarda alandan uzaklaşma, çıkış kapılarını ve yangın çıkış yerlerini kullanmanın gerekliliği üzerinde durulur. Herhangi bir acil durumda kendisine ulaşılabilecek bir yakınına ait iletişim bilgilerine sahip olmanın önemi vurgulanır.

KAZALAR VE ACİL DURUMLAR

Kazalara Karşı Dikkatli Olalım

Evde, okulda, sokakta ve trafikte dikkatsiz davranışlar kazalara yol açabilir. Kazaları önlemenin en önemli yolu kurallara uymaktır.

Kazalar
Kazalara karşı dikkatli olmalıyız.

Yanıcı, patlayıcı maddelerle, kesici aletlerle oynamak, elektrikli aletleri yanlış kullanmak, yüksek yerlere tırmanmak, tehlikeli yerlerde oyun oynamak yaralanmalara sebep olabilir.

İçinde ne olduğunu bilmediğimiz hiçbir maddeyi koklamamalıyız. Onlara dokunmamalıyız. Ne olduğunu bilmediğimiz maddelerin tadına bakmamalıyız. Bu maddeler zehirli olabilir.

Tek başımıza havuza, göle veya derelere girmemeliyiz. Okul koridorlarında, merdivenlerde koşmak tehlikelidir. Ayrıca ıslak zeminler düşerek yaralanmalara neden olabilir.

Acil Durumlar

Okulda ve evde dikkatsizlikten, kurallara uymamaktan veya acele etmekten birçok kaza meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda korkmamalı ve telaşa kapılmamalıyız.

Bulunduğumuz ortamda gaz sızıntısı, yangın, patlama gibi acil bir durumla karşılaşırsak çıkış tabelalarını takip ederek çıkış kapılarından veya yangın çıkışlarından bulunduğumuz yeri terk etmeliyiz. Güvenli bir bölgeye geçip yetkililerin yönlendirmelerine göre hareket etmeliyiz.

Hayat Kurtarma Zinciri
İlk yardım hayat kurtarır.

Yakın çevremizde bir kazayla karşılaşırsak hızlıca yetkililere haber vermeliyiz. Yetkililer gelene kadar biliyorsak kazazedeye ilk yardımda bulunabiliriz. Örneğin kesik yaralarını bir bezle iyice bastırmalıyız. Boğulma, zehirlenme ve yanma durumlarıyla karşı karşıya kalan kişiler öncelikli olarak bulunduğu ortadan uzaklaştırılmalıdır.Acil durumlar.

Acil durumlarda yapacağımız en önemli işlerden birisi de uygun zamanda ailemizi bilgilendirmek olmalıdır. Bunun için aile bireylerinden birinin iletişim bilgilerinize sahip olmalıyız.

Bunları da beğenebilirsin