3. Sınıf Fen Bilimleri Işığın Görmedeki Rolü / Işık Kaynakları Konu Anlatımı

İlkokul 3. Sınıf Fen Bilimleri Dersi 5. Ünite Çevremizdeki Işık ve Sesler Işığın Görmedeki Rolü ve Işık Kaynakları Konu Anlatımı

F.3.5.1.1. Gözlemleri sonucunda görme olayının gerçekleşebilmesi için ışığın gerekli olduğu sonucunu çıkarır.
F.3.5.2.1. Çevresindeki ışık kaynaklarını doğal ve yapay ışık kaynakları şeklinde sınıflandırır.

IŞIĞIN GÖRMEDEKİ ROLÜ

Geceleyin evde otururken elektrikler kesilince etrafımızdaki nesneleri göremeyiz. Bunun sebebi bir varlığın görülebilmesi için o varlığın üzerine ışığın düşmesi ve aydınlanmış olması gerekir. Işık olmadan cisimleri göremeyiz, renkleri de ayırt edemeyiz.

Bulunduğumuz ortamdaki ışık yetersiz ise cisimleri net göremeyiz. Işık çevremizdeki cisimleri görmemizi sağlayan bir enerjidir.

IŞIK KAYNAKLARI

Işık yayan, çevresini aydınlatan nesneler ışık kaynaklarıdır. Dünyamızın en büyük ışık kaynağı Güneş’tir. Işık kaynakları iki gruba ayrılır.

1. Doğal Işık Kaynakları

Kendiliğinden çevresine ışık yayan kaynaklardır. Güneş, ateş böceği, yıldız ve şimşek doğal ışık kaynaklarına birer örnektir.

Doğal Işık Kaynakları Resmi

Bazı canlılar kendi ışığını kendileri üretebilirler. Ateş böceği, denizanası, mürekkep balığı ve bazı mantarlar ışık yayabilen doğal ışık kaynaklarıdır.

2. Yapay Işık Kaynakları

İnsanlar tarafından yapılan ve yakıldığında çevresine ışık yayan kaynaklardır. Ampul, fener, mum, araba farı yapay ışık kaynaklarına birer örnektir.Yapay Işık Kaynakları Resmi

Bazı varlıklar ışık kaynağı olmamasına rağmen ışık kaynağından gelen ışığı yansıtır. Ay, ayna, fosforlu trafik levhaları veya fosforlu kıyafetler ışık kaynağı değildir.

Doğal ve yapay ışık kaynakları arasındaki farklar aşağıdaki tabloda verilmiştir. İnceleyiniz.

Doğal ve Yapay Işık Kaynaklarının Farkı Tablo

Bunları da beğenebilirsin