Görsel Algı Akıl Oyunları

Görsel Algı Zeka Oyunları

"

TANGRAM

Tangram Nedir: 7 geometrik parçayı bir araya getirerek çeşitli şekiller ortaya çıkarmaya dayalı bir zeka oyunudur.

Tangram Nasıl Oynanır: Tangram parçalarıyla kartlarda verilen şekilleri oluşturulmasıyla oynanır.

Tangram Çeşitleri: Normal Tangram, T Tangram, Yumurta Tangram ve Kalp Tangram olmak üzere dört çeşit tangram çeşidi vardır.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Yedi yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

PENTOMİNO

Pentomino Nedir: 12 karesel parça ile istenilen şekillerin oluşturulması üzerine kurgulanmış bir şekil zemin oyunudur.

Pentomino Nasıl Oynanır: Pantomino parçalarıyla kartlarda verilen şekilleri oluşturulmasıyla oynanır.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Sekiz yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

Q-Bitz

Q-Bitz Nedir: Q-Bitz hem bireysel hem de grupla oynanabilen bir şekil zemin oyunudur.

Q-Bitz Nasıl Oynanır: Karışık olarak verilen küplerle Q-Bitz kutusundan çıkan kartlar üzerindeki şekilleri oluşturularak oynanır. Bireysel olarak oynandığında bir kart üzerindeki şekil tamamlanınca oyuncu diğer karta geçer. Grup ile oynandığında ise ortaya konan bir kartı küplerle en kısa sürede tamamlayan kartı masadan alır. Oyun sonunda en fazla kart toplayan oyuncu birinci olur.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Yedi yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

PATTERN PLAY / DESEN OYUNU

Pattern Play Nedir: Sıralama, eşleştirme, uyum ve kesirler gibi matematik kavramları anlamaya yönelik hazırlanmış bir desen oyunudur.

Pattern Play Nasıl Oynanır: Karışık olarak verilen ahşap bloklarla Pattern Play kutusundan çıkan kartlar üzerindeki desenler oluşturularak oynanır. Bir kart üzerindeki desen tamamlanınca oyuncu diğer karta geçer.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Beş yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

KATAMİNO

Katamino Nedir: Çocukların geometrinin temel kavramlarını anlamasına yardımcı olan bir inşa oyunudur.

Katamino Nasıl Oynanır: Kitapçıkta belirtilen parçalarla oyun alanında hiç boşluk bırakmayacak şekilde doldurulmasıyla oynanır.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Yedi yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

SQUARE BY SQUARE / KARE KARE

Square By Square Nedir: Muhakeme ve görsel algı becerileri gelişimini destekleyen Kare Kare(Square by Square) çocukların dikkat konsantrasyon sürelerini uzatmak için de ideal bir akıl oyunudur.

Square By Square Nasıl Oynanır: On dört renkli parçayı kullanarak oyun alanında hiç boşluk bırakmadan kartta gösterilen şekli oluşturarak oynanır.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Altı yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

NİKİTİN MATERİAL

Nikitin Material Nedir: Üzeri dört farklı renkle boyanmış on altı küple oynanan bir şekil zemin oyunudur.

Nikitin Material Nasıl Oynanır: Kitapçıkta bulunan şekiller küplerle oluşturularak oynanır.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Beş yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

SQUARE UP / RENKLİ KARELER

Square Up Nedir: Square Up dikkat-konsantrasyon, el-göz koordinasyonu, görsel zekâ gelişimi ve problem çözme becerisi kazandıran eğlenceli bir akıl oyunudur.

Square Up Nasıl Oynanır: Küp karıştırıcı çalkalanır ve renkler yerine oturduktan sonra oyuna başlanır. Renkler yerine oturduğunda en fazla 4 küp aynı renkte olabilir. Daha fazla sayıda küp aynı renkte olursa küpün tekrar çalkalanması gerekir. İki oyuncu da aynı anda parmaklarını kullanarak küp içerisinde oluşan deseni oyun alanının ortasında yer alan dokuzlu alanda taşları sağa-sola ya da yukarı-aşağı kaydırarak oluşturmaya çalışırlar. Deseni ilk tamamlayan oyuncu düzeneğin kapağını kapatarak çerçeveden yaptığı desenin doğruluğunu ispatlar ve oyunu kazanır. Oyun tekrar oynanmak istendiğinde renk küpü tekrar çalkalanır ve yeni bir desen oluşturularak devam edilir.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Yedi yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

DİZİOS

Dizios Nedir: Öğrencilerin görsel dikkat, şekil-zemin ilişkisi, odaklanma becerisi, bakmak ve görmek, renk algısı becerilerini geliştiren grup oyunudur.

Dizios Nasıl Oynanır: Oynama alanın yüzeyinin merkezine başlangıç kartını yerleştirin. Oynama kartlarını yüzleri ters gelecek şekilde koyup karıştırınız. Kartları oyuncuların uzanabileceği yakınlıkta ters çevirerek bir kaç küme yapınız. Her oyuncu dört tane kart çeker ve oyuna başlamak için onları yüzleri yukarı gelecek şekilde kart standına koyar. En küçük oyuncu bir kartı başlangıç kartının üstüne koyarak oyuna başlanır ve oyun saat yönünde devam eder. Oyun içinde kartlarınızın yüzlerini diğer oyuncuların görmeyeceği şekilde saklamalısınız. Zeka Oyunu Kurulumu sonrası artık Dizios Zeka Oyunu’nu oynamaya başlayabilirsiniz. Bir kart oynamak için sizin kartınızın kenarındaki renk ile oyundaki en az bir kartın kenarındaki rengin eşleşmesi gerekir. Paylaşılmış kenar boyunca her iki renginde eşleşmiş olması lazım. İlk oyuncu başlangıç kartı karşısında oynamalı. Bir kart oynandıktan sonra, hamleyi puanlayın ve 4 kartınız korumak için yeni bir kart çekin. Eğer kart oynayamıyorsanız sıranız geçsin ve yeni bir kart çekmeyin. Bütün kartlar çekildikten sonra da yedek kart çekmeden oynamaya devam edin. Oyuncuların hiçbirisi herhangi bir hamle yapamadığı zaman oyun biter. Eğer oyuncularda kart olup ta herhangi bir yere konulmamışsa kartların değerlerine göre puanlarından düşün. En çok puan toplayan oyunu kazanır.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Yedi yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

LOOK LOOK / BAK BAK OYUNU

Look Look Nedir: Çocukların görsel algı becerisi, seçici dikkat, fark bulma ve bağlantısal düşünme becerilerini geliştiren oyun kartlarındaki aynı şekilleri bulma üzerine kurgulanmış bir akıl oyunudur.

Look Look Nasıl Oynanır: Oyun iki veya daha fazla oyuncu ile oynanabilir. Oyun başlamadan sekiz adet çerçeve oyun sahasına konulur. Davet kartlarından bir kart çekilir. Kartın üzerindeki şekli veya iki kart arasındaki belirtilen bağlantıyı ilk bulan oyuncu kartı alır. Her kartın arkasında bir harf vardır. Topladığı kartlarla Look Look yazısını oluşturan oyuncu oyunu kazanır.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Altı yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

TANGRAMİNO

Tangramino Nedir: Çocukların görsel dikkat, odaklanma-konsantrasyon, bağlantısal düşünme ve problem çözme becerilerini geliştiren üç boyutlu bireysel bir görsel algı akıl oyunudur.

Tangramino Nasıl Oynanır: Her resim, oyuncuların kurması gereken 3 boyutlu bir yapı modelini temsil eder. Her bir modelin kurulumu için gereken blokların tip ve sayısı her sayfanın sonundaki bir pencerede gösterilmektedir.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Altı yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

EQUİLİBRİO / DENGE OYUNU

Equilibrio Nedir: Çocukların görsel dikkat, odaklanma- konsantrasyon, bağlantısal düşünme ve problem çözme becerilerini geliştiren üç boyutlu bireysel bir görsel algı akıl oyunudur.

Equilibrio Nasıl Oynanır: Her resim, oyuncuların kurması gereken 3 boyutlu bir yapı modelini temsil eder. Her bir modelin kurulumu için gereken blokların tip ve sayısı her sayfanın sonundaki bir pencerede gösterilmektedir.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Altı yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

"

PİX MİX

Pix Mix Nedir: Çocukların parça – bütün ilişkisi, odaklanma, bağlantısal düşünme ve seçici dikkatlerini geliştiren grupla oynanan bir görsel algı akıl oyunudur.

Pix Mix Nasıl Oynanır: Rastgele seçilen altı kart, kart tutuculara yerleştirilir. Bu işlem her oyuncu için ayrı ayrı yapılır. Kart tutucular oyunculara dağıtılır. Kum saati ile sürenin başlatılmasıyla birlikte oyuncular kart tutucularının kapağını açarak içerisindeki kartları tahmin etmeye çalışır. Her oyuncu tahminlerini not kağıdına yazar. Süre bitince kart tutuculardan kartlar çıkartılıp tahminlerle karşılaştırılır. Oyun sonunda en fazla puan toplayan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Tavsiye Edilen Yaş Düzeyi: Sekiz yaş ve üzeri öğrencilere oynatılabilir.

Devamı hazırlanıyor. Görüş ve önerileriniz için mail adresimiz admin@ilkokuldokumanlari.com

Bunları da beğenebilirsin