3. Sınıf Hayat Bilgisi Yeni Ülke Yeni Arkadaş Konu Anlatımı

İlkokul 3. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi 5. Ünite Ülkemizde Hayat Milli Birlik ve Beraberlik / Birlikte Güçlüyüz / Sorumluluk Projeleri / Yeni Ülke Yeni Arkadaş Konu Özeti

HB.3.5.6. Millî birlik ve beraberliğin toplum hayatına katkılarını araştırır.
15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün bireysel özgürlüğü ve ülkesinin bağımsızlığına katkısı ile millî birlik ve beraberliğin toplumumuza katkıları üzerinde durulur.
HB.3.5.7. Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki insanların sorunlarına yönelik sosyal sorumluluk projelerine katılır.
Ülkelerinden zorunlu veya isteğe bağlı göç etmiş kişilerden hareketle konu açıklanır.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Tarihte yaşanan bazı olaylar çeşitli etkinliklerle hatırlanılır. İşte bu olaylardan biri de 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleşmiştir. Halkımızın desteğiyle ülkemize yapılan darbe girişimi engellenmiştir. Bu direniş nedeniyle 15 Temmuz günü Demokrasi ve Millî Birlik Günü olarak kutlanmaktadır.

15 Temmuz günü Demokrasi ve Millî Birlik Günü

Yeni Ülke Yeni Arkadaş

İnsanlar savaş, terör, işsizlik, sağlık, doğal afetler gibi bazı zorunlu veya isteğe bağlı durumlarda ülkelerinden göç edebilirler. Bu insanlar, kültür farklılığı nedeniyle çeşitli zorluklar ile karşılaşabilirler. Yaşadıkları yere uyum sağlamaları için onlara yardım etmeliyiz. Ülkemize sığınan insanlara karşı her zaman anlayışlı davranmalıyız. Bu insanların sorunlarına karşı duyarlı olmalıyız.

Ülkelerinden göç etmiş, zor durumda olan insanlara yönelik başlatılan  yardım kampanyalarına biz de katılmalıyız. Evimize gelen misafirlere ikramda bulunduğumuz gibi onlara karşı da paylaşımcı olmalıyız.

Bunları da beğenebilirsin