3. Sınıf Hayat Bilgisi Harcama Yaparken Konu Anlatımı

İlkokul 3. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi Evimizde Hayat Ünitesi Harcama Yaparken / Tutumlu Çocuğum Konu Anlatımı

Kazanım:

HB.3.2.8. İstek ve ihtiyaçlarını karşılarken kendisinin ve ailesinin bütçesini korumaya özen gösterir.

PARAMIZI HARCARKEN

Her insanın istek ve ihtiyaçları vardır. İhtiyaçlarımızı öncelikli olarak karşılamak durumundayız. İsteklerimizi erteleyebiliriz. Örneğin bir öğrenci için kalem bir ihtiyaç, dondurma bir istektir. Kalemi olmayan bir öğrencinin parasıyla dondurma alması yanlış olacaktır.

Paramızı tasarruflu kullanmalıyız. Aile ve kendi bütçemizi korumalıyız. Harcama yaparken ihtiyaçlarımıza öncelik vermeliyiz. İsteklerimiz konusunda ısrar edip ailemizi zor durumda bırakmamalıyız.

Alış veriş yapmadan önce bir ihtiyaç listesi hazırlamalıyız. Listenin baş tarafına ihtiyaçlarımızı yazmalıyız. Yaptığımız listeye uymalıyız. Böylece gereksiz şeyler almamış oluruz. Kaliteli ve ucuz ürünleri satın almalıyız.

Kumbara

Harçlıklarımızın bir kısmını kumbaramıza atarak biriktirebiliriz. Biriktirdiğimiz paralarla bir isteğimiz karşılayabilir veya zor bir zamanda bu paralara ihtiyacımız olabilir. Bu şekilde harçlıklarımızı tasarruflu kullanmayı da öğrenmiş oluruz.

Ayağını Yorganına Göre Uzat

Dengeli yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini, giderine göre ayarlamalıdır. Harcamalar geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Aksine bir hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar, insanı sıkıntıya sokup rahatsız eder.

Bunları da beğenebilirsin