3. Sınıf Hayat Bilgisi Bir Zamanlar Çocuktular Konu Anlatımı

İlkokul 3. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi Evimizde Hayat Ünitesi Bir Zamanlar Çocuktular Konu Anlatımı

Kazanım:

HB.3.2.1. Aile büyüklerinin çocukluk dönemlerinin özellikleri ile kendi çocukluk döneminin özelliklerini karşılaştırır.
Aile büyüklerinin doğdukları ve büyüdükleri yerler, yapmaktan hoşlandıkları işler, oynadıkları oyunlar
ve dönemin teknolojik imkânları gibi konular ele alınır.

DEDEMİN ÇOCUKLUĞU

Dedemle sohbet etmeyi çok seviyorum. Onun, küçükken yaşadığı maceraları dinlemek heyecan verici. Tabii o zamanlar bilgisayar, internet, cep telefonu yokmuş. Hatta televizyonlar siyah beyazmış.

Dedem ve ninem köyde doğup büyümüşler. Kışın köyde elektrikler kesilip uzun süre gelmezmiş. Dedemler geceleri evlerini gaz lambasının ışığıyla aydınlatırlarmış. Evleri sobayla ısınıyormuş. Şimdiki gibi kaloriferli evler de yokmuş.

Hayat zor ama bir o kadar da güzelmiş.

Dedem çocukken bütün gününü dışarıda geçirirmiş. Çobanlık yaparak ailesine yardımcı oluyormuş. Kırlarda arkadaşlarıyla bol bol oyunlar oynarlarmış. Dedem en çok saklambaç, çelik çomak, yakalamaca, körebe gibi oyunları severmiş.

Ninem ise ev işlerine annesine yardımcı olurmuş. Ninemin en sevdiği oyun ise evcilikmiş. Ninem hiç okula gitmemiş.

Dedemin çocukluk zamanında şofben, kombi gibi su ısıtıcı aletler yokmuş. Dedemi annesi sobada su ısıtarak evin bir köşesinde banyo yaptırırmış.

Dedem çocukken kiraz ağacından düşüp kolunu kırmış. Babası onu yakın köydeki kırık ve çıkıkları tedavi eden bir adama götürmüş. Adam dedemin kolunu sarmış.

Aile büyüklerimizin çocukluğu ile kendi çocukluğumuzu karşılaştırdığımızda bir çok farklılık görürüz. Yaşadığımız yerler, kullandığımız teknolojik ürünler, oyunlarımız, oyuncaklarımız, yapmaktan hoşlandığımız işler zaman içinde değişmiştir.

Bunları da beğenebilirsin