3. Sınıf Hayat Bilgisi Güvenliğimi Tehdit Eden Kişiler ve Durumlar Konu Anlatımı

İlkokul 3. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi 4. Ünite Güvenli Hayat Önce Güvenlik / Güvenliğim İçin Hayır Demeliyim / Güvende Olmak İstiyorum Konu Özeti

HB.3.4.5. Güvenliğini tehdit eden bir kişi olduğunda ne yapacağını ve kimlerden yardım isteyebileceğini açıklar.
Güvenliğini tehdit eden bir kişi olduğunda yanından uzaklaşma, kaçma, yüksek sesle veya bağırarak yardım isteme, ailesini haberdar etme, güvenlik personeline başvurma gibi durumların gerekliliği üzerinde durulur.
HB.3.4.6. Günlük yaşamında güvenliğini tehdit edecek bir durumla karşılaştığında neler yapabileceğine örnekler verir.
Olağanüstü durumlardan; akran baskısı, suç kaynağı kişi ve gruplar, terör, savaş, deprem ve sel sırasında yapılması gerekenler üzerinde durulur.

Güvenliğimi Tehdit Eden Kişiler ve Durumlar

Hayır Diyebilirim

Çevremizdeki bazı kişilerle sorunlar yaşayabiliriz. Hatta bu sorunlar güvenliğimizi tehdit edecek boyutta da olabilir. Bu durumlarda mutlaka ailemizi ve öğretmenlerimizi bilgilendirmeliyiz.

Bu kişilerden olumsuz teklifler aldığımızda nazikçe teklifi reddedip oradan uzaklaşmalıyız. İstemediğimiz şeyleri yapmaya zorlandığımızda bağırarak veya çığlık atarak güvenlik görevlilerinden veya çevredekilerden yardım istemeliyiz.

Tanımadığımız kişilerden yiyecek almamalıyız.
Tanımadığımız kişilerin yiyecek almamalıyız.

Çevremizdeki kişilerin tümü iyi niyetli değil. Bazı kişiler bizi kandırmak isteyebilir. Bu kişiler akranlarımızdan da olabilir. Bize yapılan olumsuz teklifleri mutlaka ailemize ve yetkililere haber vermeliyiz.

İnternette dikkatli olmalıyız.
İnternette tanıştığımız kişilere kişisel bilgilerimizi söylememeliyiz.

İnternette gördüğümüz kişilerin fotoğraf ve isimleri gerçek olmayabilir. Onlara ismimizi, adresimizi, telefon numaramızı ve okulumuzun adını söylememeliyiz. Bu
kişiler bize ve ailemize zarar verebilirler.

Bir arkadaşımız bizi evinde davet ettiğinde önce ailemizden izin almalıyız. Gitmek istemiyorsak nedenini belirterek hayır diyebilmeliyiz.

Okulda rahatsız olduğumuz bir durumla karşılaşırsak hayır demeliyiz. Durumu mutlaka öğretmenlerimize anlatmalıyız.

Güvenliğimizi Tehdit Eden Kişiler ve Durumlarda:

  • Güvenliğimizi tehdit eden kişilerin yanından uzaklaşmalıyız.
  • Yüksek sesle veya bağırarak çevredekilerden yardım istemeliyiz.
  • Tanımadığımız kişilerin arabasına binmemeliyiz.
  • Ailemizin izni olmadan hiçbir yere gitmemeliyiz.
  • Başımıza olumsuz bir durum geldiğinde bu olayı ailemize, öğretmenimize veya polise anlatmalıyız.
  • Yabancı kişilere adımızı, adresimizi, telefon numaramızı söylememeliyiz.
  • Acil bir durumda ailemize bilgi vermek amacıyla anne ve babamızın telefon numaralarını yanımızda bulundurmalıyız.

Güvenliğimizi Tehdit Eden Durumlar

Günlük yaşamımızda güvenliğimizi tehdit edebilecek terör, savaş, deprem, sel gibi olaylarda yapmamız gereken en önemli şey panik yapmadan güvenli bir bölgeye sığınarak ailemize veya yakınlarımıza haber vermek olmalıdır.

Deprem anında paniğe kapılmamalıyız.

Ailemiz ile bir deprem planı yapmalı ve deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem anında telaşlanmadan ilk fırsatta güvenli bir yer bularak “hayat üçgeni” (sağlam bir eşyanın yanına diz çökerek ellerin başın üzerine koyulması) yapmalıyız. Sarsıntı sırasında pencereden, merdivenden, asansörden ve yıkılabilecek eşyalardan uzak durmalıyız. Deprem sona erdiğinde hızlıca binayı terk etmeli, ailemiz ile belirlediğimiz yere giderek beklemeliyiz. Sel ve su baskınları esnasında ise bulunduğumuz binanın üst katına çıkarak yardım istemeliyiz.

Bunları da beğenebilirsin