3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Anlatımı

İlkokul 3. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Kuvveti Tanıyalım Ünitesi Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Anlatımı

Kazanımlar:

F.3.3.1.1. Hareket eden varlıkları gözlemler ve hareket özelliklerini ifade eder.
Varlıkların hareket özellikleri; hızlı, yavaş, dönen, sallanan ve yön değiştiren şeklinde nitelendirilir.

VARLIKLARIN HAREKET ÖZELLİKLERİ

Yeryüzündeki bütün canlılar hareket ederler. Hareket etmek canlıların ortak özelliklerindendir.

İnsanlar ve hayvanlar; yürüyerek, koşarak, zıplayarak, sürünerek veya yüzerek hareket ederler.

Bitkilerin hareketi insanlara ve hayvanlara göre farklıdır. Bitkiler yapraklarını Güneş’e doğru çevirmesiyle ve köklerinin suya yönelmesiyle hareket ederler.

Cansız varlıklar ise; ancak dışarıdan bir etki ile hareket edebilirler. Örneğin, ayakkabımız ayağımızda olmadığı sürece hareketsizdir, ayağımıza giydiğimizde bizim adımlarımızla hareket kazanır.

HAREKET ÇEŞİTLERİ

Hızlanan ve Yavaşlayan Hareket: Canlı ya da cansız varlıkların hızlarını arttırarak hareket etmelerine hızlanan hareket denir. Hızlarını azaltarak hareket etmelerine ise yavaşlayan hareket denir. Örneğin uçak kalkarken hızlanma, iniş yaparken ise yavaşlama hareketi yapar.

Sallanma Hareketi: Bir varlığın peş peşe ileri-geri veya aşağı-yukarı yönde tekrarlayarak yaptığı
harekete sallanma hareketi denir. Parkta sallandığımız salıncak, tahterevalli, lunaparklardaki gondolla yapılan hareket sallanma hareketine örnektir.

Dönme Hareketi: Dünya’nın kendi etrafında yaptığı hareket dönme hareketidir. Topaç, bisiklet pedalı, rüzgar türbini, blender ve vantilatör gibi araçların hareketi dönme hareketine örnek olarak verilebilir.

Yön Değiştirme Hareketi: Bir varlığın ilerlediği yönün değişmesine yön değiştirme hareketi denir. Labirent içinde yapılan hareket, masa tenisi ve voleybol oynarken topun oyuncular arasındaki hareketi yön değiştirme hareketine örnektir.

Bunları da beğenebilirsin